8TH ANNUAL BEFFTA UK NOMINEES – 2016
BEFFTA

BEFFTA 2016 NOMINEES

Official 8TH BEFFTA UK 2016 NOMINEES.

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Beverly Knight, Zeeteah Massiah, Emile Sande, Kimberley SK, Laura Mvula, T-licious, SHiiKANE, Lady Leshurr, Paigey Cakey, Nadia Rose, Ray BLK
  2. Best Male Act: Craig David, Lemar, Wiley, Wretch 32, Tinie Tempah, Reggy N Bollie, Rough Copy, Michael Kiwanuku, Stormzy, Krept&Konan, Dizzie Rascal, Avelino, Akala, Lethal Bizzle
  3. Best Unsigned Act: Jango and ThaFirst, Alonzo, Leyton Benta, Dee Ajayi, Shylo soulstar, Ike Chuks, Kimberley SK, Moelogo, Wey-Mi, Ani, Silvastone, Bella Jackson, Kelvin Aromana, SHiiKANE, King Nqoe, Vee Aqua, Ms Banks, Nadia Rose, Luci Monet, KC Pozzy
  4. Best Female Gospel Act: Sandra Godley, Sis Maneli, Tose, Mo Adiah, Anastasia Baker, Precious Ngwu, Natasha Campbell, Rebekah Parkes, Mabel Agbenorto, Eloho Efemuai, Syvia Ajayi, Dess, Minista Jaiho, Shola Victor-Sajowa, Ayo-Dele , Kylie Gbokolo, Arinola,
  5. Best Gospel Group: The Anointed UK, Dot&Darryl, Portsmouth Gospel Choir, London African Gospel Choir, The Keepers, Gospel Touch Choir, Free To Worship
  6. Best Male Gospel Act: Mario Ajavon, Cerose, Anthony Williams, Atta Boafo, Sam Fred, Sam Adebanjo, Eric Reverence, Andrew Bello, Daniel Twum, CalledOut Music, Makpo, Christian.K, JayJayBorn2Sing, Zangi, Min Taf, Phemmoh, Snatcha, HenriSoul
  7. Best International Gospect Act: Sinach, Uche Agu, Ada, Papa Denis, Billie Olela, Beth Jesus, Rebecca, Mary Ade, Darlene Madu, Rebecca Malope, Joyous Celebration, Joe Praize, Eben
  8. Best International Act: Jhené Aiko, Jason Derulo, Alicia Keys, Drake, Kelis, Beyonce
  9. Best International Female African Act: Efya, Vannessa Mdee, Akothee, Yemi Alade, Tiwa Savage, Butera Knowless, Lira, Zahara, Kan2, Victoria Kimani, Seyi shay, Kissilâ Kay, Angela Kalule,
  10. Best International Male African Act: Jay Rox, Tay Grin, Reekado Banks, Kiss Daniel, Martse, Timi Dakolo, Ali Kiba, Eddy Kenzo, Diamond Platnumz, Maleek Berry, Shattawale, Deng, Sarkodie, Stonebwoy, Sauti Sol, Flavour, Patoranking, Eric Geso, Dan Lu, Kell Kay, Falz, Kalifah Aganaga,
  11. Best UK Female African Act: AVM, Kleo, Tsungai Tsikirai, Melissa Kibathi, May 7, Ada snoop, SHiikane, Angel SBL, Mistony, LeaHabz, Lily Kyeyune, Bella Mubiru, D. Buyinza, Abigal Powers, Lyton Namubiru
  12. Best UK Male African Act: Hyper Hype, Alonzo, Mazi Chukz, Stunner Gee, Yemi Rush, Valentine, Tracer, Georgy K, K Weezy, Moelogo, Vjoj, Kuklee, Mc Moseh, Kitoko, Wool Betah soulja, Kiyaye Crew, Jean Brown, JoeStreet, GeorgeWill Dive, Paddy Dee, iLLamadi, T3st, Prophet Mc, Gina Watupa, Levis Albano, King Nqoe, Jah Hannief
  13. Best Newcomer African Act: Inkra Debelle, Johnson Orchid, Young Pharaoh, Ike Chuks, The-Rebirth family, Wool Betah Soulja, KC Pozzy
  14. Best Reggae UK Act: Stylo G, Mandee, JayJayBorn2Sing, Don Campbell, Janet Kay, Carroll Thompson, Frederica Tibbs, Tippa Irie, Peter Hunnigale, Lloyd Brown, Empress Imani
  15. Best International Reggae Act: Tarrus Riley, Chronixx, Jah Cure, Busy Signal, Tarrus Riley, Takana Zion, Etana, Joseph Israel, Rootz Underground, Takana Zion, Natty
  16. Best African Legend: JJC, Angeliqu Kidjo, Jose Chameleone, Majek Fashek, Yvonne Chaka Chaka, 2Face Idibia, Dbanj
  17. Best Music Producer: Mictizzle, Femi Iloyi, Kieyan Iloyi, Maleek Berry, Dj Coublon, Masterkraft, Jay Pizzle. P2J, Ligget Modungwa, Ayo Beatz, Eaaron Quacoe
  18. Best Music Video Director: Director Q, Clarence Peters, Teddy Dankira, Mr Moe Musa, Dego Visionz, Director X, Christabell Leonard Peters, Paul Gambit, Eric Myers, Vjoj, Femi Iloyi, Rouchen Iloyi, Tee Kay, Richard Cunningham
  19. Best Music Video Producer: NangTV, Bosss Media, CAPital Dream Pictures
  20. Best Music Video: Kidogo( Diamond Platnumz ft Psquare), Mwana(Alikiba), Chipapapa(Tay Grin ft 2Baba), Mungo Park(Korede Bello), Airbrush(Seyi Shay), Africa(Yemi Alade ft Sauti Sol), Na Gode( Yemi Alade), African Child(Inspired Pintinz), Teddy Dankira(Dankira), Loke(SHiiKANE)
  21. Best Record Label: Fero Records, Marvin, Rock Steady Movement, Babycamp Records, Thapzation Records, M.A Records
  22. Best Musician: Ben Audu, Sheku Kanneh-Mason, SaxAngel Gabriel, Opoku Sanaa, Mike Aremu, Peter Olatunde Adeshile, Niran Obasa, Kelvin Aromana, Martin Chims, Ben Saxxy, Patrick White, Jerry Brown, Lekan Shobiyi, Terron Murray,

Dance

  1. Best Dance Act: Triplets Ghetto Kids, MLM Dancers, Suela Wilsterman, Ras King Bobo, DC Dance, GOP, Kofi Mingo, Elleviate, Kara Jenelle, Dankira, Izzy Odigie, Fernando Montano, I am Movement, Unity Gang, Ghetto Kids, D3 DANCERS, DANKIRA, Unique silver dancers, MotherLand Dancers, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe, Sherry Silver
  2. Best Dance Choreographer: Antoine Marc, Sherrie Silver, Ghana Boyz, Jeya Raveendran, Omar F Okai, Tomi Idowu, Dance Choreography, Sir Loui, Linton Clarke, Ezinne Asinugo Brenda Dery, Petit Bagaza, Ezinne Asinugo, Suela Wilsterman, Kara Jenelle, Izzy Odigie, Teddy Dankira, Kemi Durosinmi, Sharma Jay, Olu Alatise

Comedy

  1. Best Male Comedian: Mark Angel, MC Mark, Lateeflovejoy, Julius Agwu, Eric Omondi, Clifford Owusu, King kong MC, Akpos Ogagbe, Aurie Styla
  2. Best Female Comedian: Emanuella, Anne Kansiime, Melanie Gayle,

Radio

  1. Radio Station of the year: Mytic Radio live, African Heritage On Radio, Ruach Radio, Oasis Radio, Pamtengo radio, Colourful radio, Powerextra radio, Tracy J, Ahodwo Radio, ABN radio, Power Global radio, TGM UK, East African Voice, Newstyle Radio Fm 98.7, Nehanda Radio, Naija Fm, Radio Uganda Boston, London Hott Radio, UGN radio, Pamtengo Radio, Inspiration FM, Rinse FM, Power Global Radio, Prayz.In Radio, The Soul Of London Radio
  2. Radio personality of the year: Fikelephi Jackson, Prince ijo ojo- Amas, Steve Chijota, Lady Ferg, Sonia Poleon, Hyper Hype, Afua Adom, Dj Billy, Timothy Redcup, Jacqueline Matovu and Junior, Dj Charles Munamasaka, Dj Shots, Dj Que, DJ Sparks, DJ SPAQZ, DJ Cymoh & DJ Billy, Ngunan Adamu, Princess Ifem, Tracy J, Amy, Lady D, Novena-Chanel, Jai J, Molara, Master Mo, Sandra Godley, DJ Wale and becks beck, Adja Amy, Harpreet Kaur, Ian Carter Phiri, Elayne Smith

Newspapers/Magazines/Blogs/Social Media Group

  1. Best Community Newspaper: African Voice, The Voice, Nyasa Times, Nigerian Watch, Informer East Africa, The Phoenix Newspaper
  2. Magazine of the year: African Dazzle, New African Woman, Womanhood Global, London Le Blanc, Diamond celebrities, BlackNBold Magazine, Diamond Celebrities, YAYA Magazine, Afropulp, NU People, C.HUB, Pearl Woman, Glam Africa, Tropics Magazine, Swish Magazine, Tropics Magazine, Ten 2 Teens, Pause MaG, Mambo Magazine, My Trinity Magazine, Black Hair Magazine, Afronoire, Creme de la Bride, Afrowomanonline.com
  3. Journalist of the year: Mark Dwayne, Julius Mbaluto, Noellin Imo, Ayo Akinfe, Delia Innoma, Thom Chiuma, Sophie Ikenye, Danelle Craig, Valley Fontaine, Elizabeth Ohene, Dekan Apajee, Shamlal Puri, Lerato Mbele, Lebo Diseko, Claudia Liza Armah, Seyi Rhodes, Phinnah Chichi Ikeji, Delia Innoma, Faustina Anyanwu, Venicia Stelle Victoire Guinot
  4. Blog of the year: Blackballad.co.uk, Naijamusicmovement.com, astylediary.com, curls-aunaturel.com Baronessj.com, Fearlessstoryteller.com, Ukafrolista.com, stelladimokokorkus.com, Antoinespeaks.co.uk, Alexmagaisa.com, Zikoko.com, Africafashion.co.uk, Bougieblackgirl.com, Shoppeblack.com, docbeecee.co.uk, redcarpet-international.blogspot.co.uk, jozyzonline.com, Simply Glamorous, Sleeky Naija, Diaspora Lifestyle, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, The Bespoke Black Book, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation, Linda Ikeji, Bikozulu, Simply Oloni, thefatgirloffashion.com, phoebeparke.com, Simply Glamorous Fashion, Fusion Of Cultures
  5. Best News Website: The Root, HuffPost Black Voices, Rolling out, The Grio, Black British Bulletin, Bossip, Blacknet UK, Atlanta Black Star, This is Africa, Madnewsuk.com, Informer East Africa, The Voice online, Nigerian Watch
  6. Best Social Media Community Group(FB): The UK Black Community Network, Kenyans In The UK, UK Southern African Community, Africans In London, Soap Box, Tears of A Woman, Mentor Kings
  7. Best Cultural Organisation: Dankira Entertainment, Malaika Unique, Bantu Arts, Black History Studies, Flame Lily

Events

  1. Best Events Promoter: Romiam Ents, Grajoh Talent Management, Bernadette Abu, Rainbow Entertainment/promotions, Nah Laugh Entertainment, Jay One Productions, JfSolutions, Exposed Uganda, Richmond Promoz, Danny Promotional, Marketing Ministers UK, Voodoo Entertainment, Smade, Kayo Ent, Cyromas Events, Majuu Events, DLA, Lounge Entertainment, Diaspora PR, Therapy Entertainment, Theodora PR, ABM, JM Promotions, FOCUS Organisation, Bashment Vibez, Kush Promotions, Crystal Ents, Afrobeats Scotland, Orlando Gittens(Giants Of Lovers Rock), Danroj(Reggae Lounge), Tony Fairweather(In Celebration of my sisters), Gatecrash(Legengs of Legends), Fiyabulous Entertainments, New Generation, Kasiluv, Icons Of Africa, Riddim Kings, Rock Boys, Toplotech Entertainment
  2. Event of The Year: Africa Oye Festival, Kitenge Festival UK, The Vintage Red Ball, Afrikafest, Africa Utopia, Lifts Effects, Kenya in the park, Uganda in the park, Passion for Motherland, Africa Fashion Week London, Divas Of Color, Miss Pride Of Africa UK, Miss Africa Great Britain, Sarkodie Live, Afrobeats Live, Farm Capital Africa Agricultural Investors, SAFA, Afrobeats Industry Night Scotland
  3. Best Event Planner: Mohsin Zaigham, Nwanne Campo, Therapy Entertainment, Flora By Grace, Parkers4Events, Event Royale, Tutu’s Balloon

DJ

  1. DJ of the year: Dj Shady, Dj Dubwise, Dj Collo, Dj Unbeetable, Dj Sat, Dj BigMike, Dj Nash, Dj Kasuku, Dj Macpro, Dj Giddie, Dj selector Alvin, Dj Mind The Gap, Dj Wiley, Dj Sonique Dj Mento, Dj Ace, Dj Billy, Dj 279, Dj Alexo, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Daddy Ernie, Dj Jerry, Dj Neptune Oladuni, Dj Jp Kairo, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Natty B, Dj Neptizzle, Dj Papa Minnie, Dj General, Dj Ranking Merva, Dj T-Roy Broadcite, Dj Golden Tshuxs, Dj Lungo, Dj Bonzo, Dj Herman, Dj AK, Dj Daniro, DJ SPAQZ, DJ Moses, DJ TZ, DJ Kev, Dj Spencer, Dj Sokinder, Dj Little, Dj Kumbi, Dj Nash, Dj Mikey Notch, Dj Sean, Dj Charlie Sloth, Dj Elayne Smith
  2. Best International Dj: Abrantee Boateng, Dj Flash, Dj Spinall, Dj Sparks, Dj Squeezer, Dj Jimmy Jatt, Dj Rachael, Dj Edu, Dj Wil Johnson, Dj Mkhukhwini

Photographers

  1. Best Events Photographer: Arteh Creative, Josh Daniels, Creative Iris Ldn, Ismiles photos, Index Video, Karlton Chambers, Mintt Photgraphy, Javed Ahmed, Aanu Famo, Coucou Fotoz Int, Mansoor Ali, Lensi Photography, Grimmy West, B Face, Evette Chiverton, Jesse Gerald, Des Richards, Ola Awosika, Imtiaz Akbar, Raffealla Fernando Photography, Jackie Morrison Photography, Monir Ali, Alex Springer
  2. Best Fashion Photographer: Imtiaz Akbar, Chima Luke kafor, Des Richards, Ismiles photos, Soozana Pvan, Jeyash Luxmanan, Mayuran Siva, Arteh Creative, Mintt Photography, Jay Pedram, Tidg Visuals, B Face, I.ONE Photography, Monir Ali, Abi Oshodi, Heatha Akosua, Dudu Images, Raffealla Fernando Photography, Alizeh Latif, Karlton Chambers, Alex Springer

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Doller Creme, Morts&More, Mark Johnson, Ade clothing, Keye London, 101 clothing, Mustafa Hassanali, emmanuel Nnacks,Alex Alecool Clothing, Aso Global, Ade Bakare, Alecool Clothing, Kitoko, Sola Cash, ROOOI, Zerkaraya Solomon, Flylander Couture, Taibo Bacar, Continent Clothing, Soboye, Imran Khan, Wazal Couture
  2. Best Female Fashion Designer: Chadeton designs, Hamida Mbaga, Modern Heritage, Onomen, Majestic by Eliza, LE Ekaya, Hyness, Catherine-Monique, Isatu Harrison(Izelia), Beige Malibu, Le Diamante Couture, Luxury By Feyi, Giberky, Hamida Mbaga, Bestow Elan, RAAAH, Daolondon, Kaft Trendz, Ten&Lee, Gracious Alma, HK Creations, ShiiBrit By ShiiKANE, Preby Fumudoh, House Of Charles, TAYAMIKA, Yvonne Yvette, Mam-Maw, Gitas Portal, Adama Paris, Koyawo, D’Piper Twins, Monaa, Tina Lobondi, Chio Couture, Dearcurves, Fabric Gateaux, D-Love Jewellery House, Mary Martin London, Ngoni & House Of Okosun, Dama Fashions, Pebbles Aikens

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Barbara Gayle, Dimps Sanghani, Vithya, Sash and Bronze, Vera Samuel, MZ Shan Hair and Beauty, Neusa Goncalves, Smeena Bashir, Glow n Glamour, Michelle Garande, Prestige Hair and Beauty Salon, Zahid Hussain, Safeena Sohail, Vernon Francois
  2. Best Wardrobe Stylist: Thiaba Diallo, Leah Adejinmi, VeroFash, Jeanette Young, Giuseppe Nkansah, Ihunna Eberendu, Zahid Hussain, Mrz Biggz

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Tisco Beauty, OAHMakeup, Renuka MUA, Touched by Racheal, Posh Diva. Taniya Khan, BeAuTy by Nila, Yolanda Shillingford, Vithya, Thiaba Diallo, Sash and Bronze, Grace Ibukunoluwa, Sophia Kharbouch, Lami exquisite makeups, Mahina Make Up, Charisma Crowns, Soni Makeovers, Fazezone Mua, Karen Messam, ObanBeauty, Smeena Bashir, Maria Khan, Saleema Ali, Ash Artistry, Monia Ahmed, Sophistlook Artistry, BIJOU Make Up, Bella Seka, Zahid Hussain, Safeena Sohail
  2. Best Beauty Brand: Iman Cosmetics, Mya Minerals, Shear And Shine, Fashion Fair, Black Opal, MDM Flow, Yana Cosmetics, TLC Naturals, Premae Skin Care, KITOKOMAKEUP, Glow n Glamour

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: Julius Reuben, Syed , Rueben Joseph, Nadim Saleem, Leo Johnson, Daniel Hughes, Nehil, Evrin Bashak, Leo Johnson,Nicole Justina Alvarez

Models

  1. Best male model: Benjamin Poku, Tash Tash Tash, VM The Model, Shafa Khan, Tadelayo sodipe, Champ Imi, Steven St Catherine, Ken Coco, Bill Alvin Eweka, Ovais Khan, Imo Malik, Slicker Sir, Rick Walters, Akber Rashid, Llewellyn Livingston, Pavel Diaz, Giuseppe Nkansah, Sam Choudhury, Romeo Santiago, Sajid Khan, Akbar Rashid, Emeka Okakpu
  2. Best female model: Siam Antoinette, Kiane Ashman-Swaby, Zara Marie, Shanelle Banton, Jalicia Nightengale, Tashienna Bookal, Abigail AM Isaac, Ngozi Thompson, Aneeka Williams, Sonia Chohan, Elesha Turner, Rhesa Owusu, Chereena Miller, Eva Apio, Jhenelle Green, Emily Blake, Sheri Yat, Reema Choudhury, Bhasha Mukherjee, Malaika Firth, Grace Bol, Estelle Digridi, Eunice Olumide, Symara Templeman, Toyin Toni, Awa Sanako, Monica Adeng, Suzanne Hassan, Nisha Chand, Maggie Sarai, , Orienne Brown, Vanessa NM, Mulan Itoje, Nyakor Riam, Sandra Nakawunde, Cindy Humphrey, Natalie Nwagbo, Serena Marija, Darshani Khodabaks, Samirah Al-rubai, Amie Mustapha, Soraya Hakeem, Alia Ali, Ese Den, Maybeline Akua, Nica Ina, Shenaye-Thai Richards, Misty Bailey, Maurisa Coleman
  3. Best Modelling Agency: PDM Agency, Choco Media Models, Face 4 Music, Above & Beyond, Dam Model Management, New Generation Equisite Model Management, Hadja Models

Fashion Industry Personality Of The Year: Savita Kaye, Ronke Ademiluyi, Syed Akhar, Kwame Koranteng, Nadim Saleem, Chioma S Onwutalobi, Regina Jere

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Miss Pride of Africa UK, Mr and Miss West Indies UK, Miss Uganda UK, Miss Africa Great Britain, Miss Malawi UK, Miss Nubian UK, Mr and Miss Black Beauty, Miss Ebony Ambassador, Miss Congo UK, Miss Guyana UK, Miss Trinidad and Tobago UK, The Commonwealth Pageants, Mr Africa International, Asian Beauty Pageant International, Miss Teen Africa
  2. Best Beauty Queen: Maksuda Akhter, Natasha Mutebi, Aneeka Williams, Janiel Mitchell, Deborah Owiredu, Shana Shenkyire, Anjali Sinha,
  3. Best Former Beauty Queen: Inkra Debelle, Jasmine Chavda, Gladys Kyatugire
  4. Best Beauty Pageant Director: Jacqueline Wabara. Mrs Biggz, Jacqueline Matovu, Fiona and Trishana, Dele Anabowu, Irene Eribo, Sherika Miller, Shiv Kakran

Film Category

  1. Best director: David Kazadi, Noel Clarke, Kunle Afolayan, Toyin Moore, Steve Gukas, Sammy Ankrah, Patience Chitiyo, Freddy Nwaka, Taiwo Oduala, Nelson Spyk, Adeyemi Lardner, Josh Burton, Ishaya Bako, Malcolm A Benson, Amma Asante, Sheyman Mcluving, Izu Ojukwu, Frank Rajah Arase
  2. Best Lead Actor:Noel Clarke, Paul Van Beaumont, Chuky Venn, Josh Burton, David Oyelowo
  3. Best Lead Actor(International film): Abraham Attah, Kevin Hart, Ice Cube
  4. Best Lead Actress(African Film): Ramatu Koroma, Genevieve Nnaji, Angelique Kidgo, Chanade Rabess, Rita Dominic, Yvonne Okoro
  5. Best Lead Actor(African Film): Wale Ojo, Adeyemi Lardner, Oris Erhuero, Ramsey Nouah, Blossom Chukujekwu, Rycardo Agbor, Taiwo Oduala
  6. Best Actress(Theatre Production): Sheila Atim, Dolapo Oni, Mawuyon Ogun
  7. Best Actor(Theatre Production): Danny Sapani, Tunji Kasim, Bimbo Manuel, Jolomi Amuka, Don Warrington
  8. Best UK African Supporting Actress: Sola Kosoko-Abina, Jennen Kamanda, Crystal Ihenachor, Cordelia Emeh, Malisha D Queen, Annalise Amoako, Stella Maris
  9. Best UK African Supporting Actor: Danny Erskine, Ayo Oyebade, Lateef Lovejoy, Godwin Ogbe, George Ogbeide, Oladapo Opayinka, Taiwo Olutayo
  10. Best UK African Actress: Yolanda Sanda, Toyin Moore, Hellen Atim, Taiwo Odebode, Sarah Okereke, Tolu Naomi Olurebi
  11. Best UK African Actor: Ken Smart. Malcom A Benson, Nonso Waiwu, Sammy Ankrah, Sheyman Mcluving, Okukunle Fafowora,
  12. Best International Film: Beasts of No Nation, Ride Along 2, Straight Outa Compton
  13. Best International African Film: Perfect plan 2, CEO, Road To Yesterday, 76, 93 Days, Ghana Must Go
  14. Best UK African Film: Return Of The Don, 69, Golden Love, 2ND Wife, Divine Intelligence
  15. Best UK Film: Brotherhood, Return of The Don, A United Kingdom
  16. Best Documentary: Generation Revolution, Hidden Colors 4
  17. Best UK African Rising Star: Vee Nick, Stephan Pierre Mitchell, Taiwo Odebode, Constantine Oueda, Ola Akanni
  18. International Rising Star: Florence Kasumba, John Boyega, Lupita Nyong’o, Lisa Awuku, Abraham Attah
  19. Best Short Film: Awol(Dir. Freddy Nwaka), No Images(Dir. Patience Chitiyo), Forget The Pact(Malcolm A Benson), Descent, The Good Son(Dir. Tomisin Adepeju), Beyond Plain Sight(Joseph A Adesunloye), Big Man(Julius Ona), The Dead Truth(Dir. Josh Burton), The Tooth Fairy(David Kazadi), Tik Tok(Hassan Masika), Reverse(Sheyman McLuving)
  20. Best screenwriter/Scriptwriter: Toyin Moore, Amma Asante, Noel Clarke, Freddy Nwaka, Hafiz A Mohammed, Malcolm A Benson, Sammy Ankrah, David Kazadi, Sheyman Mcluving, Tunde Babalola
  21. Best theatre production: Wakaa The Musical, Les Blancs, Hatch, King Lear, Eclipsed
  22. Best Cinematographer: Nelson Spyk, Magda Kowalczyk, John Passah, Sunkanmi Oduwole
  23. Best Producer: Malcolm A Benson, Freddy Nwaka, Toyin Moore, Hellen Atim, Kunle Afolayan, JOT Productions, Rhoda Wilson, Adeyemi Lardner, Josh Burton, Sammy Ankrah,Gerard Saint Guillaume, Adonaija Owiriwa, Yvonne Okoro/Roseline Okoro

TV Category

  1. Best Actress: Ellen Thomas, Diane Parish, Tameka Empson, Sair Khan
  2. Best Actor: Chucky Venn, Richard Blackwood, Nitin Ganatra, Ashley Walters, David Ajala
  3. Best TV Station: BEN TV, VOX AFRICA, Nollywood Movies, TVC
  4. Best TV Show: The Magazine Show, BBS, Lifestyle, Woman, Career Nuggets, The Just Eve Show, The Buzz
  5. Best TV personality: Angela Griffin, Jamelia, Reggie Yates, Ronke Phillips, Esther Praise Olufunmi, Ngozi Thompson, Ndiyo James
  6. Best presenter: Ria Hebden, Esther Praise Olufunmi, Adesope Olajide, Goldiva, Leah Charles, Lebo Diseko, Claudia Liza Arma, Sophie Ikenye, Lukwesa Burak, Cindy Humphrey, Tomi Badejoko, Dami B, Ndiyo James, Stephan Pierre
  7. Best Webseries: BattaBox, Mark Angel Comedy, Soapbox, Omoiyaseri & You, Hot Pepper, Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless, Tuko Macho, Wahala Show
  8. Best online TV: Afro Films TV, Greenwich TV, Fancy TV, Sleeky Naija, gotkushTV, Battabox, Paps TV, Pearl Chat TV Black Visions TV, iROKO TV, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, SoulCulture TV, Tropical FM TV, Zimbo Live TV, Link Up TV, GRM Daily
  9. Best TV Series: Daddy’s Girls, Jenifa’s Diary, Housewives and girlfriends

Voice Over Artist: Harpreet Kaur, Natalyia Roni, Faridah Rimmer, Bola-Wola Makinde

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets: Lemn Sissay, Emi Mahmoud, Vivian Timothy, Beyonder, Maureen Elizabeth Worrell, Nairobi Thompson, Princess Latifah, Jean Breeze, Zee Passion, Nego True
  2. Best Art Director: Arteh Creative, Reuben Joseph, Nadim Salim, Syed , Julius Reuben,
  3. Best Author: Mel Mbondiah, Sally Williams, Ola Zaccheus, Yetunde Juliet Adeshile, Sheun Oke, Morenike Ajayi, Ferdinand Lawson, Dr Paa Kofi Tinagyei, Jonathan Adzookpe, Bishop Kingsley Akoto-Bamfo, Onye Kingsley, Dr Nicoline Ambe, Richard Paa Kofi, Botchwey, Njabulo Moyo, Gamel Sankarl Dr Ava brown, Bernadette Kerr, Richard Oluyinka, Moses ogedengbe, Mylo Freeman, Namwali Serpell, Jenice Revers, Fredericka Charles, Deji Yusuf, Julian Hall, Diane Hall, Debbie Martin-Garcia, Moral Harrison, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Emmanuel Woyome, Emmanuel Ansah, Ernest Moses, Norma Gregory, Adafa Taharqa Nicol El/Olu Soju Lapite, Charis M B King, Ibitola Ojoye Adebayo, LaShunda Leslie-Smith, Joanna F Amoako, Marcelline Mudisi-Robinson, Andrew Wutawunashe, Emeka Anyanwu, Esther Jacob, Clara Rufai, Carolyn Clarke, Robyn Travis

BEST AGENCY:

1. The Hilton Agency

2. Face4Music

3. Mahogany Models

4.Demus Castings

5. The Casting Dojo

6. GTM Models

7.PDM Agency

8. MNI

9. Syndicate Talent Agency

BEFFTA FEMALE LEADERSHIP AWARD

1. Natasha Mutebi

2. Ruvimbo Chinzou

3. Gloria Tukeba

4. Collette Noel

5. Samantha Paidamoyo Chihata

6. Tariro Masocha

7. Aaaliyah Morrison

8. Sharon Oyakhilome

9. Paulina Ahenife

10. Peniel Wana

11. Nakia Aniagolu

12. Julia Bwoma

13. Nneka Agada

14. Zena Bland

15. Danyele Lawes

BEFFTA MALE YOUTH LEADERSHIP AWARD

1. Duro Oye

2. Tinotenda Makwarimba

3. Harold Chinyani

4. Michael Edison

5. Joseph Lusandisa

6. Aaron Wallace

7. Rio Young

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

BEFFTA UK 2015 WINNERS

BEFFTA BEST TV PERSONALITY- NGOZI THOMPSON

BEFFTA BEST TV PERSONALITY- NGOZI THOMPSON

Full list of BEFFTA Awards 2015 winners below:

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Fleur East
  2. Best Male Act: Akala
  3. Best Unsigned Act: Shylo
  4. Best Gospel Act: Dot & Darryl
  5. Best International Act : Jason Derulo
  6. Best UK AfroBeats Act: Dizzy VC
  7. Best Newcomer UK Afrobeats Act: Mistony
  8. Best UK Caribbean Act: Maxi Priest
  9. Best International African Act: Jay Rox
  10. Best International Caribbean Act: Maxi Priest
  11. Best African Legend: Wambali Mkandawire
  12. Best Producer: Don Jazzy
  13. Best Video Director: Dego Visionz
  14. Best Music Video Producer: Nang TV
  15. Best Music Video DOP: Nang TV
  16. Best Music Video: Tuele(SHiiKANE)
  17. Best Record Label: Babycamp Records
  18. Best Musician: Leye Tboy Saxangel

Dance

  1. Best Dance Act: ICSN Dance Troupe
  2. Best Dance Choreographer: Sir Loui

Comedy

  1. Best Comedian: Melanie Gayle

Radio

  1. Station of the year: Newstyle Radio
  2. Radio personality of the year: Amy Osabuohien(Power xtra radio)

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: Informer East Africa
  2. Magazine of the year: Diamond Celebrities
  3. Journalist of the year: Thom Chiumia
  4. Blog of the year: www.baronessj.com
  5. Best Community News Website: Nyasa Times

Events

  1. Best Events Promoter: Jay One Productions
  2. Best Event of The Year: Lift Effects
  3. Best Event Planner: Impression Unique

DJ

  1. DJ of the year: Dj Mkhukhwini

Photographers

  1. Best Events Photographer: Josh Daniels Pictures
  2. Best Fashion Photographer: Monir Ali

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Kwame Koranteng
  2. Best Female Fashion Designer: Dama Fashions

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Dimps Sanghani
  2. Best Wardrobe Stylist: Style Check By Dee

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Thiaba Diallo

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: Nadim Saleem

Models

  1. Best male model: Akber Rashid
  2. Best female model: Elesha Turner
  3. Best Talent Agency: Casting Dojo

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Miss Pride Of Africa UK
  2. Best Beauty Queen: Miss Commonwealth International
  3. Best Former Beauty Queen: Jacqueline Moyo(Miss Zimbabwe UK 2014)
  4. Best Beauty Pageant Director: Simbarashe Nyanhanga(Miss Zimbabwe UK)

Film Category

  1. Best director: Toyin Moore
  2. Best Actor: Ramsey Nouah
  3. Best Actresses: Eniola Badmus
  4. Best Supporting Actor: Ken Smart
  5. Best UK Nollywood Supporting Actress: Helen Gold Osabutey
  6. Best UK Nollywood Actress: Helen Gold Osabutey
  7. Best UK Nollywood Supporting Actor: Collins Archie-Pearce
  8. Best UK Nollywood Actor: Nonso Nwaiwu
  9. Best Newcomer Actress(UK Nollywood): Cordelia Emeh
  10. UK Nollywood Rising Star: Nnenna Ani
  11. International Rising Star: Cynthia Erivo
  12. Best International Film: Going Bomgo
  13. Best African Film: Thy Will Be Done
  14. Best UK Nollywood Film: Basira In London
  15. Best Short Film: Magda’s Lesbian Lover
  16. Best screenwriter/Scriptwriter: Tolulope Yesufu
  17. Best theatre production: West End Boys East End Girls
  18. Best Cinematographer: Nelson Spyk
  19. Best Producer: Philippa Chiedu Abraham

TV Category

  1. Best Actress: Ellen Thomas
  2. Best Actor:  Chucky Venn
  3. Best TV Station: Vox Africa
  4. Best TV Show: The Buzz
  5. Best TV personality: Ngozi Thompson
  6. Best presenter: Makhosi Musambasi
  7. Best Webseries: Brothers With No Game
  8. Best online TV: SBTV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets: Vivian Timothy
  2. Best Art Director: Reuben Joseph
  3. Best Author: Jenice Revers

BEFFTA UK Special Awards 2015

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD : Sophia Joseph
  2. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD: Gabrielle Joseph
  3. BEFFTA YOUNG ACHIEVER: Asanda Jezile
  4. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Ronke Alli Udofia
  5. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: June Douglas
  6. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Usha Oliver
  7. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Dr Comfort Momoh MBE
  8. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Stefan Brown
  9. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: First Lady Pastor Mel Makore
  10. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Dr Nkem Ezeilo
  11. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Gertrude Chirambo
  12. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Pily Mirazi
  13. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Ayan De First
  14. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Jacqueline Wabara
  15. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Lydia Tett Olet
  16. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Riyike Alayande
  17. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Luyanda Jezile
  18. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Prudence Jezile
  19. BEFFTA  EXCELLENCE AWARD: Ben Gray
  20. BEFFTA SPORTS LEADERSHIP AWARD: Larry Ekundayo
  21. BEFFTA SPORTS LEADERSHIP AWARD: Olusegun Ajose
  22. BEFFTA HUMANITARIAN AWARD: Didier Drogba
  23. BEFFTA HUMANITARIAN AWARD: Sir John Bird
  24. BEFFTA HUMANITARIAN AWARD: Sebastian Adu Gyamfi Bloom
  25. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON: Apache Indian
  26. BEFFTA WOMAN OF THE YEAR: Sandra Nelson
  27. BEFFTA MAN OF THE YEAR: Dr Abbey Akinoshun
  28. BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Waris Hussein
  29. BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Justina Mutale
  30. BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Ellen Thomas
  31. BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Anni Domingo
7th BEFFTA UK 2015

7th BEFFTA UK 2015

PLEASE VOTE HERE : www.beffta.com/voting

*****Voting ends on 26th Oct*******

Music

Best Female Act: Fleur East, Lady Leshurr, Debra Debs, Debbie Aramide, Emeli Sande, Beverly Knight, Leona Lewis, Alexandra Burke, YolanDa Brown

Best Male Act: Afrikan Boy, Errol Reid, Akala, Junit, J-Sol, Rough Copy, Jermain Jackman Wiley, Skepta, Dizzie Rascal, Fuse ODG, John Hectic, Sway, Lemar, Wretch 32

Best Gospel Act: Jaiho, Deborah, Rachel Kerr, Free To Worship, IDMC Gospel, Faith Child, Revelation Avenue, Seth Pinnock, Annette Bee, Precious Toe Ngwu, Israel Allen, Chris De Ambassada, Compozers, Sylvia Ajayi, Adam & Kid, The Anointed UK, David Watchman Williams, Olaedo, Divine Impact, Lyrical Soldier, one Legacy, Open Heavens Choir, David Keigh, Darren Evan Henry, Dolly P, Guvna B, Sam Adebanjo & DTWG, victizzle, Shola Victor- Shajowa, Sandra Godley, Mike Aremu, Joy Ibisa, Meleke, Royal Destiny, New Rivers Choir, Lurine Cato, Muyiwa and Riversongz, Leroy Johnson, Annastasia Baker, Dot&Darryl, CSO

Best Unsigned Act: Rotimo, Nikisha, Che Lingo, Lorraine LionHeart, Moe Makaya, Native Sun, Valentine, 3RA, J Appiah, Vicky Sola, Duane Flame, Kersha Bailey, Young O, Lydia Maddix, Justified Prince, Lovella Ellis, Ragz CV, Fola, Wilson, Marvel, Shylo Soulstar, Melody Keys , Ayo Dele, Belinda Kae, Mazey banks, Lifford david Shillingford, Roucheon, Razor, Ellapaige, Che Lingo

Best International Act: Jason Derulo, Rhihanna, Beyonce, Nicki Minaj, Chris Brown, Jay Z, Kanye West, Missy Eliot

Best UK AfroBeats Act: B Best, Silvastone, Alonzo, Spilla Don, Mistony, Flava & Kwamz, Lamont Chitope, LDNC, Lola Rae, Vj Oj, Aina More, Weray ent, Moelogo, Mista Silva, Fuse ODG, May7ven, Dola Billz, Dizzy VC, Musik Maestro, Honey B, Afrika Boy, Shiikane, Izeal, Big Tizzy, RDC Soldier, Adasnoop, Vibe squad, Hyper hype, Vicky Sola, Ras King Bobo

Best Newcomer UK Afrobeats Act: Lil Ay, Valentine, Temple, Be Lynda, Cool H, Mistony, Docta Dee, D soul, Jayce

Best UK Caribbean Act: Don Campbell, Ken Martin, Empress Imani, Roger Robin, Sandra Cross, Maxi Priest, Lloyd Brown, Vivian Jones, Stylo G, Chevelle Franklyn

Best International African Act: Octopizzo, B1, Kidum, Aar Maanta, Zahara, Davido, Wizkid, R2bees, Sarkordie, P Square, Timaya, Olamide, Eddy Kenzo, Tillaman, Dr Sid, Radio & Weasal, Omawunmi, Wande Coal, Davido, Wiz Kid, Awilo Longomba, Tiwa Savage, Emma Nyra, VVIP, Burna Boy, Sauti sol, Shatta Wale, Samini, Nathalie Makoma, Kalifah Aganaga, Jay Rox, Ali Kiba, Diamond Platnumz

Best African Legends: Wambali Mkandawire, Oliver Mtukudzi, Suzanna Owiyo, Jose Chameleone, Angelique Kidjo, Iryn Namubiru

Best International Caribbean Act: Aidonia, Popcaan, Beenie Man, Gyptian, Shabba Ranks, Maxi Priest,

Best Music Producer: Arthur Milanzi, P2J, Abasiodiong Jackson, Don Jazzy, Ayo Beatz, Akala, Dilly, Hypertone, OY, Rymez, J Weathers, Davinche, Mafia and Fluxy

Best Video Director: Director Q, Charlz Archibong, Vertex, Moe Musa, Uvi Orugon, Dego Visionz, Elmino DaGreat, Spaceship C, AJE Filmworks, Clarence Peters, Femi Best Touch, GlobalFaction, Luke Biggins, Paul Gambit, Enos Olik

Best Music Video Producer: Grime Daily, Nang TV, Link UP TV, Staple House, Luti Media, Christabell Video TV Network

Best Music Video DOP: Nang TV, Elmino Da Great, Charlz Archibong, Christabell Video TV Network, Nick Frost

Best Music Video: Scammer (Dizzy VC), Tuele (ShiiKANE), GUd(Dot&Darrly), Applaudise(Iyanya), Sura Yako(Sauti Sol)

Best UK Reggae Act: Empress Imani, Winston Francis, Little Roy, Michael Prophet, Donna Marie, Stylo G, Lovella Ellis

Best International Gospel Act: Obert Mazivisa, Kay Morris, Emmy Kosgey, Redemption Voices, Nathaniel Bassey, Uche, Henrisoul,

Best Record Label: Marvin Records, FERO Records, Zoe Records, Goody Goody Records, Blue Jeanz Records, Stringray Records, Babycamp Records, Boy Better Know, Dcypha Productions

Best Musician: Abasiodiong Jackson, Martin Chims, Lele T Boy Saxangel, Stephen Asamoah-Duah, Paul Reid, Nicky Brown, Orville Pinnock, Collin Peters, Noel Robinson, Patrick White, Jerry Brown, Lekan Shobiyi, John Thompson, Leon Dixon, Dambezile Buleni

DANCE

Best Dance Act: Fernando Montano, I am Movement, Unity Gang, Ghetto Kids, D3 DANCERS, DANKIRA, Unique silver dancers, MotherLand Dancers, GOP, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe, Yaye Dib Sabar, Malaika Dance Unique, Zulu Traditional group, Flame Lily Arts, Ras King Bobo

Best Dance Choreographer: Ezinne Asinugo, Ezekiel Koleosho, Sherrie Silver, Vanessa Adekola, Sharma Jay, Sir Loui, Kemi Durosinmi, Kebi Swifty

COMEDY

Best Comedian: King Kong, Melanie Gayle, A dot Comedian, Obonjo, Anne Kansiime, Wale Gates, Richard Blackwood, Don’t Jealous Me, Anne Kansiime, Eddie Kadi, Babatunde, Funmbi, Ola the comedian

RADIO

Station of the year: Radio Diamond, Pamtengo, Roots FM, Tropical FM, Voice of Africa Radio, Guess Radio, Bang Radio, Colourful Radio, Premier Gospel, London Christian radio, Inspiration fm, Rinse FM, Genesis Radio, Zimonline Radio, Unity 101, AltarSound Worship radio, East African Voice online radio, Newstyle radio, MusicNest radio, genesis radio

Radio Personality of the year: JG Fresh, Macia M Spence, Princess Ifem Enwerem, Dj Denco, Dotun Adebayo, Richard Oluyinka, Wayne Boucaud, Tony Fanandez, Simbarashe Nyanhanga, Kojo, Veronica Gordon, Andrea Graham, Lady Bimma, David P, Neptizzle, Jam Jam, Afro B, Abrantee Boateng, Anthony Peters, MC Chijota, Ngunan Adamu, Claire Clotty

NEWSPAPER/MAGAZINES/BLOGS

Best Community Newspaper: Informer East Africa, Trumpet, The Voice, Nigerian Watch, The Nubian Times

Magazine of the year: Diamond Celebrities, BlackNBold, Ten 2 Teens, Pause Mag, African Dazzle, Keep The Faith, Heritage Magazine, New African Woman, Zen, Ethio Beauty, Tropics, Nu People magazine, Itsblackcurrant.com, Afropulp, SoulCulture, C. HUB, Pride Magazine, Mambo Magazine, Effuse, Black Hair Magazine, Black Beauty and Hair, Fab Magazine, Panache Magazine, New African Magazine, MM International Business Magazine, Glam Africa, Zuri Magazine, Diaspora Lifestyle Magazine, GUAP, DKOnline, My Trinity Magazine

Journalist of the year: Ayo Akinfe, Phinnah Chichi Ikeji, Julius Mbaluto, Alice Ukoko, Regina Jere Malanda, Rodney Hinds, Stephen Ogongo, Gakuru Macharia, David Roberts, Noellin Imoh, Vinjeru Mkandawire, Thom Chiumia

Blog of the year: Baronessj.com, BABSO.ORG, Simply Glamorous, Fashion Police, Sleeky Naija, Diaspora Lifestyle, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, The Bespoke Black Book, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation, Linda Ikeji, Sleeky Naija, Bikozulu, Simply Oloni

Best Community News Website: Nyasa Times, Informer East Africa, Melting Pot, Allafrica.com, CaribDirect, ItzCaribbean, AfroNews, Eco Media, Ugandan Buzz, Misterseed.com, Madnewsuk.com, Nigerian Watch

EVENTS

Best Events Promoter: The Boss Brothers, Lift Effects, Romiam PR and Management, Women 4 Africa, DJA Media, Theodora PR, UK Unsigned Hype, Raj PR, Open The Gate, Focus Organisation, Euphema Promotions, Hawkeye Promotion, Orlando Gittens, Ghana UK Fashion Show, Triforce Promotions, Kizomba UK, Joyful Noise, Atoss Entertainment, 6060 Music Group, Kush Promotions, Mahogany Bridal, Africa Fashion Week, Smade, Cokobar.com, Bashment Vibez, ABM Promotions, Kasiluv Productions, Disk & Jockey Media, Play Entertainment, L’Afrique Festival, Haylee Venus, JM Promotions, Danny Promotional, Bellasimo Events, JF Solutions, Grajoh, Jay One Production, Rainbow Entertainment & Promotions

Best Event of The Year: Compliment Me, Africa Fashion Week London, Lifts Effect Ladies Speak Conference, Passion For Motherland, Divas Of Colour, Miss London Borough, Against All Odds Dare to dream, Glam Africa Fashion, Natural Hair Week, Black African Women Rock, Women4Africa, Top Model Of Colour, South Africa Fashion & Culture Week UK, The label Fashion Show

Best Event Planner: Impression Unique, Parkers4Events, Event Royale, Tutu’s Balloons,

DJ

DJ of the year: Dj Mind The Gap, Dj Wiley, Dj SStarzy, Dj Sonique Dj Mento, Dj Ace, Dj Billy, Dj 279, Dj Alexo, Dj Lanre, Dj Wil Johnson, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Frankie Prazer, Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Kashif Da Flash, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Unbeetable, Dj Daddy Ernie, Dj Abrantee, Dj Kumbi, Dj Jerry, Dj Edu, Dj Neptune Oladuni, Dj Jp Kairo, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Mkhukhwini, Dj Natty B, Dj Neptizzle, Dj Papa Minnie, Dj General, Dj Ranking Merva, Dj T-Roy Broadcite, P-Nicholls, Golden Tshuxs, Dj Lungo

PHOTOGRAPHERS

Best Events Photographer: Aron Dunworth, Erik Erxon, Imo Photography, Josh Daniels, Sync Photos, iSmiles Photos, TiDG Visuals, CLO Photography, Michael Tubes, Vivida, Ade Adetayo, Zan The Photographer, Simon Frederick, The Atunbi Experience, Fabian Jones, Benjamin Bin-Meh, Karlton Chambers, JP Esso, Davie Sazuze, Monir Ali

Best Fashion Photographer: Karl Lake, Abi Oshodi, Emerzy Coby, TiDG Visuals, Kush photography, Karlton Chambers, Monir Ali

FASHION DESIGNERS

Best Male Fashion Designer: Aso Global, Ade Bakare, Alecool Clothing, Kitoko, DK Darlington, Keye oduneye, Kwame Koranteng, Sola Cash, Obiora Ichiebuka, Zerkaraya Solomon, Flylander Couture, Taibo Bacar, 101 Clothing

Best Female Fashion Designer: Tumiila, Blackpearl Secret, Dama Fashion, Fee Uhssi, Azelia, Ijeve Designs, Pebbles Wearable, LuxuryByFeyi, Tote London, Lydie Djamba, Fabrayan, Josh & Nicol, Vero Luke, Agata Reis, House of Adjeiwaah, Hasifah Kigozi, House of Aranu, LinmiR Millinery, Giberky, Sylvia Fumudo, Zuwa Re, Liiber London, Established Beautique, Desiri Couture, Tina Lobondi, Clariscia Gill Couture, Korlekie, Jessica Baah, Petiz Fashion Accessories, Veneka Fashion, Afriqan Apeiron, DaoLondon, Kiyana Wraps, Preline, Safari Jewel, Mary Martin, Lonseluet, Christina auret designs, Le Diamante Couture, Innocente Messe, Sherene Melinda, Le Ekhaya

STYLISTS

Best Hair Stylist: Phylliss Chipojola, Thungeya Nhalane, Keisha Des Vignes, Dionne Smith, House of JDFK, Purely Natural Hair, Libeks beauty consultant, Adeola Olase, Charlene Cumberbatch, Adeyinka Adekogbe, Rachel Akanni, Afrofusion Hair and beauty, Michelle Grande, Libeks beauty Consultant, Dimps Sanghani, Marieme Diallo

Best Wardrobe Stylist: Thiaba Diallo, Style Check by Dee, A.Y.O Clothing, Crystal Deroche, Yemisi Adedipe, Potential U, Wale Adewale, Marcus Swaga Don, Afi Boateng, Viennty, Naomi Gray, Lauraine Bailey,

MAKE-UP ARTISTS

Best Make-up Artist: Saleema Ali, Ray Jeweled beauty, Jay Ashraf, Marieka Hall, Beauty Boudoir, Valerie Saint-Amand, Joy Adenuga, OTS Beauty, Christina Erduado, Siniorita Lutete, Sophia Kharbouch, Bolanle Okusanya Feyita, May’s Beauty Palace, ABIZART, House of JDFK, Semire MUA, Fazezone Mua, DJE Make Up, Rochelle Carty, Libeks Beauty Consultant, Ganga Bahambra, Rashida Blair, CSG Make-up and beauty, Bimtan Elufowoju of Faces of Bodin, Pretty Woman by Tosin Makinwa, Moi MUA, Tu Sei Bella, Lola Maja – Okojevoh, Pauline Briscoe, Nance Kabasele, Jessie Barker, Marco Antonio, BIMSFIX Beauty, Fatti Makeover, Tisco Beauty, Nina Igbino, Taniya Khan, Thiaba Diallo, Vividliy Creative

FASHION CHOREOGRAPHERS

Best Fashion Choreographer: Sola Oyebade, Reuben Joseph, Malisha Da Queen, Nadim Saleem, Katelyn Namiiro

MODELS

Best male model: Akber Rashid, Tashian Shaw, Giuseppe Nkansah, Adrian Vincent, Jeremy Osei Tutu, Ebrima Sey, Adjoa Mensah, Michael Moonchild, Martins Igbinedion, Dudley O’Shaughnessy, Hassan Resse, Guetan, Tee Cleishy, Devante Huntley, Jeremy Boateng, Salisu Abdulai, Adonis O’Holi, Julius Rueben, Victor Momoh

Best female model: Sheri Yat, Aramatou Toure, Elesha Turner, Betty Adewole, Elaine Nturo, Toyin Toni, Tameka Ashanti, Amie Mustapha Joof, Shakira Nabakooza, Vanessa agyman, Lisette Mibo, Adunni Haruna, Marissa Charles, Paula Okunzuwa, Grace Bol, Malaika Firth, Cleopatra Wood, Maggie Sarai, Vicky Tjirimuje, Maurisa S Coleman, Amelia Lola, Layia Johnson, Latesha Wilson, Samar Khoury, Alexandra Gondora, Estelle Digridi, Symara Templeman, Ngozi Thompson, Edma Ohemaa Lawer, Vanessa NM, Aneeka Williams, Cynthia Chisom, Ayoola Bakare, Abigirl AM Isaac, Estelle Met, Shanelle Banton, Anita Exstasy Siobhan C Ridguard, Nyasha Matohondze, Nelly Defaut, Angela Nakisozi, Nasai Forna, Maria Borges, Eunice Olumide, Siam Antoinette, Sonia Chohan

Beauty Pageants

Best Beauty Pageant: Miss Pride of Africa UK, Mr Africa International, Miss Teen Caribbean UK, The Commonwealth Pageants, Miss Congo UK, Miss Black Africa UK, Miss Ghana UK, Miss Trinidad and Tobago, Miss Uganda UK, Miss Nubian UK, Miss Jamaica UK, Miss Zimbabwe UK, Miss Cameroon UK, Mr and Miss Black Beauty Universal, Miss Malawi UK, Miss Jamaica UK, Miss Guyana UK, Face of Kenya UK

Best Beauty Queen: Miss Teen Commonwealth International, Miss Jamaica UK, Miss Uganda UK, Miss Pride of Africa, Miss Malawi UK, Miss Nubian UK, Miss Black Africa UK, Miss Cameroon UK, Miss Commonwealth Caribbean, Miss Commonwealth Africa, Face of Kenya UK

Best Former Beauty Queen: Jacqueline T Moyo, Rose Mmangisa, Alexina Phiri, Chelsea Mandizha, Amelia Lola, Gloria Elongo, Gladys Kyotungire, Michelle Esther Vigan, Samaia Tchapesseka, Ruvimbo Chinzou, Inkra Debelle

Best Beauty Pageant Director: Simbarashe Nyanhanga, Ayetunde Fabamwo, Boikanyo Trust Penyo, Jacqueline Wabara, Mrs Biggz, Dele Onabowu, Kondi Munthali, Frankos Tshimpuki, Jaiho Asiheigbu, Sherika Miller

FILM CATEGORY

Best director: Obi Emelonye, Toyin Moore, Philippa Chiedu Abraham, Shirley Afrimpong-Manso, Seyi Babatope, Nelson Spyk, Tony Sebastian Ukpo, Francis Uwadi, Yinka Idowu

Best Actor: John Dumelo, Ramsey Nouah, Alexx Ekubo, Ernest Napoleon, Joseph Benjamin

Best Actress: Eniola Badmus, Mercy Johnson, Joselyn Dumas, Weruche Opia, Mary Njoku,

Best Supporting Actor: Ken Smart, Chucky Venn, OC Ukeje,

Best UK Nollywood Supporting Actress: Helen Gold Osabutey, Tolulope Yesufu, Theodora Ibekwe, Nnena Ani, Victoria Abraham, Jedidah David, Gladys Ndimuntoh, Funmi Ogidan Bello, Vanessa Adekola, Gift Boyo, Ifeoma Okeke, Edith Nwekenta, Victoria Abraham, Olufunmilayo Kinshola, Adaeze Itiniru, Chi Chi Okafor, Chinelo Anyanwu, Danielle James,

Best UK Nollywood Actress: Helen Gold Osabutey, Toyin Moore, Roseline Sanni Ajose, Daniella Down, Ronke Ogunmakin, Lorraine Stodel, Marie Kumba Gomez, Sheyi Ajibola

Best UK Nollywood Supporting Actor: Collins Archie-Pearce, John Dumelo, Sheyman MacKluvin, Dapo Opayinka, Frank Williams, Kevwe Ogunje, A Dot Comedian, MA Benson, Danny Erskine, Olukunle Samuel Fafowora, Victor Ebuwa, Stanley Ezenduka, Amour Owolabi, Tapiwa Madovi

Best UK Nollywood Actor: Ken smart, Ade Bello, John Remedy, Nonso Nwaiwu

Best International Film: Going Bongo, Busted Life

Best UK Nollywood Film: Thy Will be done, Basira in London, Murderer In Law, Blood Type, Captivated, Mum Dad Meet Sam, Oga Detective, Hunting 4 Hubbies

Best African Film: Thy Will Be Done, When Love Happens, Love or Something Like That,

Best Newcomer Actress(UK Nollywood): Philippa Chiedu Abraham, Yolanda Sanda, Cordelia Eme, Dapo Opayinka

UK Nollywood Rising Star: Adi Alfa, Nnena Anni, Roseline Sanni Ajose, Ngozi Thompson, Vanessa Adekola,

Nollywood Rising Star: Tope Tedela, Lynda Ojiofor, Dabota Lawson, Calista Okoronkwo, Lala Akindoju,

International Rising Star: Cynthia Erivo, John Boyage, Lupita Nyongo, Barkhad Abdi, Arnold Oceng, Emmanuel Jal

Best screenwriter/Scriptwriter: Philippa Chiedu Abraham, Toyin Moore, Tolulope Yesufu, Segilola Ogidan, Jagwah Jaiye

Best theatre production: The Gods are not to Blame, East End Boys West End Girls, Egusi Soup, Oliva Tweest, Holy and Horny, Metamorphosis, Moon on A Rainbow Shawl, All My sons, The real Housewives of Brixton, Skeen,

Best Cinematographer: Charlz Archibong, Nelson Spyk, magnus Mbanu, Sunkanmi Oduwole

Best Producer: Shirley Frimpong-Manso, Toyin Moore, Tolulope Yesufu, Philippa Chiedu Abraham, Obi Emelonye, Sagilola Ogidan, Seyi Babatope, Chima Movie empire, Florence Okonkwo, Francis Uwadi, G Class

TV Category

Best Actress: Ellen Thomas, Tameka Empson, Moji Bamfeta, Chizzy Akudolu, Freema Agyemam, Antonia Thomas, Diane Parish, Romeena Beri,

Best Actor: Chucky Venn, Richard Blackwood, Nitin Ganatra, Rudolf Walker, Khalil Madovi, David Ajala, Jimmy Akingbola, Ashley Walters, Samuell Benta, Wil Johnson, Wale Ojo, Nathan Stewart Jarrett , Andy Ubera, Himesh Patel

Best TV Station: ABN, OH TV, BEN TV, VOX AFRICA, THE AFRICA CHANNEL, NOLLYWOOD MOVIES SKY 329, ARISE TV

Best TV Show: The Sporah Show(VOX AFRICA), The Magazine Show(BEN TV), Time To Shine(OH TV), Lifestyle(BEN TV), BBS(BEN TV), Sports360(VOX AFRICA), The Buzz (Sky 329), Breakfast Show With Yemi Balogun(Olive TV), Makhosi Today(VOX AFRICA)

Best TV personality: Pily Mirazi, Makhosi Musambasi, Ellen Thomas, Ngozi Thompson, Juliet Foster, AJ Odudu, Funmi Adeyi, Kalisha Johnson, Lola Ogunbadejo, Sporah Njau, Mary Shittu, Yemi Balogun, Chucky Venn, Femi Amusan

Best presenter: Makhosi Musambasi, Pam Joseph, Dami B, Ndyo James, Ngozi Thomson, Uncle and Mistar, , Sporah Njau, Trish Adudu, Avida Buyombi, Stephan Pierre, Natalia Roni, Mimi Fawaz, Adesope Olajide, Tomi Badejoko

Best Webseries: 2 sides, An African City, Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless,

Best online TV: Black Visions TV, Uncle & Mistar, Factory 78, iROKO TV, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, SoulCulture TV, Tropical FM TV, Zimbo Live TV

Voice Over Artist: Natalyia Roni, Patrick McKenzie, Faridah Rimmer, Bola-Wola Makinde, Patrick McKenzie

ART CATEGORY

Best Spoken Word Artist/Poets: Raspect Fyabinghi, Mizan The Poet, Nairobi Thompson, Gallant, El Crisis, Amen Noir, Suli Breaks, Lyrical HEALER, George The Poet, Kat Francois, We are poets, Shakara, Oneness Sankara, Alim Kamara, Nat NYE, Dean Atta, Breis, Samuel King, Mutombo Da Poet, Lyric L, Vivian Timothy

Best Art Director: Reuben Joseph, Sola Oyebade, Ola Shobowale, Julius Reuben

Best Author: Daniella Blechner, Amanda Epe, Jenice Revers, Dumisani King Kas Moyo, Chioma Nnani, Onyi Anyado, Fredericka Charles, Fikelephi Jackson, Deji Yusuf, Tony Fernandez, Ferdinand Lawson, Winsome Duncan, Julian Hall, Diane Hall, Debbie Martin-Garcia, Moral Harrison, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Opy Onas, Everald Williams, Femmy Koya, Epi Mabika, Cezanne Poetess, Bernie Karr, Emmanuel Woyome, Ava Brown, Richard Oluyinka, Gamel Sankarl, Andrea Zoe Onah, Emmanuel Ansah, Ernest Moses, Onye Kingsley, Norma Gregory, Adafa Taharqa Nicol El/Olu Soju Lapite, Charis M B King, Ibitola Ojoye Adebayo, Sheun Oke, LaShunda Leslie-Smith, Rick Walters, Richard Paa Koffi Botchwey, Joanna F Amoako, Faith Okrafo-Smart, Marcelline Mudisi-Robinson, Andrew Wutawunashe, Emeka Anyanwu,

BEFFTA AGENCY AWARD( Voting will begin Shortly)

1. The Hilton Agency

2. Face4Music

3. Mahogany Models

4.Demus Castings

5. The Casting Dojo

6. GTM Models

7. PDM Agency

BEFFTA YOUTH LEADERSHIP AWARD (Voting will begin shortly)

Youth Leader Of The Year

1. Nicolle Ndiweni

2. Sherica D Spence

3. Stella Fasusi-Olomu

4. Rex Idaminabo

5. Jamal Edwards MBE

6. Natasha Benjamin

7. James Woods

8. Warren W Ryan

9. Cynthia Masiyiwa

10. Joshua Robertson

11. Jerome Harvey-Agyei

12. Bianca Miller

13. Prophet Taku

14. Vivian Liz Onano

15. Jerome Cowans

16. Caroline Namugabi

17. Darren Robinson

BEFFTA UK Special Awards 2015(NOT FOR PUBLIC VOTING)

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA FILM ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA EXCELLENCE AWARD
  9. BEFFTA BEST SPORTS PERSONALITY
  10. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  11. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Europe’s biggest award ceremony celebrating black and ethnic personalities in entertainment, film, fashion, television and arts has officially opened it’s grand 7th year anniversary public nominations.  With over 6000 guests in attendance  annually BEFFTA awards, founded by entrepreneur, TV presenter and philanthropist Pauline Long in 2009 is back for the 7th year to celebrate greatness within the African and Caribbean community and fully funded by the media personality.

The 7th year BEFFTA UK anniversary is expected to be celebrated in a very grand prestigious style bringing together several international and UK stars under one roof with a common goal to celebrate and honour both unknown and known hard working and extremely talented personalities in entertainment, film, fashion, television, arts and sports.

With legendary TV personality Sir Trevor McDonald and entertainment icon Lenny Henry celebrated with BEFFTA UK lifetime achievement awards, BEFFTA awards UK team looks forward to celebrating yet other deserving legend who will be revealed soon.

BEFFTA founder Pauline Long said, “this year is extremely special, in the spirit of giving back to the community everybody including the nominees will receive special prizes.”

The general public can nominate in the following categories by sending names and details of nominees to nominations@beffta.com

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act
  2. Best Male Act
  3. Best Gospel Act
  4. Best International Act
  5. Best UK AfroBeats Act
  6. Best UK Caribbean Act
  7. Best International Afrobeats Act
  8. Best International Caribbean Act
  9. Best Producer
  10. Best Video Director
  11. Best Music Video Producer
  12. Best Music Video DOP
  13. Best Music Video

Dance

  1. Best Dance Act
  2. Best Dance Choreographer

Comedy

  1. Best Comedian

Radio

  1. Station of the year
  2. Radio personality of the year

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper
  2. Magazine of the year
  3. Journalist of the year
  4. Blog of the year

Events

  1. Best Events Promoter

DJ

  1. DJ of the year

Photographers

  1. Best Photographer

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer
  2. Best Female Fashion Designer

Stylists

  1. Best Hair Stylist
  2. Best Wardrobe Stylist

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer

Models

  1. Best male model
  2. Best female model
  3. Best Modelling Agency

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant
  2. Best Beauty Queen
  3. Best Former Beauty Queen
  4. Best Beauty Pageant Director

Film Category

  1. Best director
  2. Best Actor
  3. Best Actresses
  4. Best Film
  5. Best screenwriter/Scriptwriter
  6. Best theatre production
  7. Best Cinematographer
  8. Best Producer

TV Category

  1. Best Actress
  2. Best Actor:
  3. Best TV Station
  4. Best TV Show
  5. Best TV personality
  6. Best presenter
  7. Best Webseries
  8. Best online TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets
  2. Best Art Director
  3. Best Author

BEFFTA UK Special Awards 2015

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA FILM ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA EXCELLENCE AWARD
  9. BEFFTA BEST SPORTS PERSONALITY
  10. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  11. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

BEFFTA UK public nominations will close on 20th September 2015.

For more information visit www.beffta.com/news

To sponsor BEFFTA UK 2015 7th year grand anniversary email info@beffta.com

To get involved in BEFFTA UK 2015 7th year grand anniversary email info@beffta.com

For more information on how to get involved as a sponsor, volunteer, red carpet presenter, press please contact the team at info@beffta.com

BEFFTA UK: 24TH AND 25TH OCTOBER AT HIPPODROME GOLDERS GREEN

BEFFTA UK: 24TH AND 25TH OCTOBER AT HIPPODROME GOLDERS GREEN

BEFFTA UK VOTING

BEFFTA UK OFFICIAL NOMINEE POSTER

BEFFTA UK 2014 voting will begin on Wednesday 15th and close on Wednesday 22nd October. Voting link : www.beffta.com/voting

Music

  1. Best Female Act: Debra Debs, Debbie Aramide, Emeli Sande, Beverly Knight, Leona Lewis, Alexandra Burke,
  2. Best Male Act: Afrikan Boy, Errol Reid, Akala, Junit, Rough Copy, Jermain Jackman Wiley, Skepta, Dizzie Rascal, Fuse ODG, John Hectic, Sway, Lemar, Wretch 32
  3. Best Gospel Act: Annette Bee, Israel Allen, Chris De Ambassada, Compozers, Syvia Ajayi, Adam & Kid, The Anointed UK, David Watchman Williams, Divine Impact, Lyrical Soldier, one Legacy, Isabella, Open Heavens Choir, David Keigh, Darren Evan Henry, Dolly P, Guvna B, Sam Adebanjo & DTWG, victizzle, Shola Victor- Shajowa, Sandra Godley, Meleke, Royal Destiny, New Rivers Choir, Lurine Cato, Muyiwa and Riversongz,
  4. Best Unsigned Act: Che Lingo, Lorraine LionHeart, Moe Makaya, Native Sun, Valentine, Starboy Nathan, 3RA, J Appiah, Vicky Sola, Duane Flame, Kersha Bailey, Young O, Lydia Maddix, Justified Prince, Lovella Ellis, Ragz CV, Wilson, Marvel, Shylo Soulstar, Melody Keys , Ayo Dele, Belinda Kae, Mazey banks, Lifford david Shillingford, Roucheon, Razor, Ellapaige, Che Lingo
  5. Best International Act: Nature, Rhihanna, Beyonce, Nicki Minaj, Chris Brown, Jay Z, Kanye West, Alicia Keys
  6. Best UK AfroBeats Act: Flava & Kwamz, LDNC, Lola Rae, Vj Oj, Aina More, Weray ent, Moelogo, Mista Silva, Fuse ODG, May7ven, Dola Billz, Dizzy Vocal Chameleone, Musik Maestro, Honey B, Afrika Boy, Shiikane, Izeal, Big Tizzy, RDC Soldier, Adasnoop, Vibe squad, Hyper hype, Vicky Sola,
  7. Best Newcomer UK Afrobeats Act: Valentine, Temple, Be Lynda, Sona, Cool H, Zafi B, Jeff Jones, Docta Dee, D soul, Jayce, Mr Jayvic
  8. Best UK Caribbean Act: Don Campbell, Ken Martin, Empress Imani, Roger Robin, Sandra Cross, Maxi Priest, Lloyd Brown, Vivian Jones, Stylo G, Chevelle Franklyn
  9. Best International African Act: Tay Grin, Zahara, Atumpan, Davido, Wizkid, R2bees, Sarkordie, P Square, Timaya, Olamide, Eddy Kenzo, Tillaman, Dr Sid, Radio & Weasal, Omawunmi, Wande Coal, Davido, Wiz Kid, Awilo Longomba, Tiwa Savage, Emma Nyra, VVIP, Burna Boy, Sautisol, Shatta Wale, Samini, Nathalie Makoma
  10. Best International Caribbean Act: Nature, Aidonia, Popcaan, Beenie Man, Gyptian, Shabba Ranks
  11. Best Music Producer: P2J, Don Jazzy, Ayo Beatz, Akala, Dilly, Hypertone, OY, Rymez, J Weathers, Davinche, Mafia and Fluxy
  12. Best Video Director: Charlz Archibong, Vertex, Moe Musa, Uvi Orugon, Dego Visionz, Elmino DaGreat, Spaceship C, AJE Filmworks, Antoine Dixon-Bellot, Clarence Peters, Femi Best Touch, GlobalFaction, Christabell Video TV Network
  13. Best Music Video Producer: Grime Daily, Nang TV, Link UP TV, Staple House, Luti Media, Christabell Video TV Network
  14. Best Music Video DOP: Aaron reid, Nang TV, Elmino Da Great, Charlz Archibong, Christabell Video TV Network, Nick Frost
  15. Best Music Video: Doro Bucci,(Marvin Records), Jambole(Eddy Kenzo and Ghetto Kids), Khona(Mafikizolo ft Uhuru), Wale Wale(Jose Chameleone), The Beach(Tay Grin ft The Very Best and Seye), I love Africa(Mr Jayvic), Happy- We are from Luton(Pharrell Williams)
  16. Best UK Reggae Act: Empress Imani, Winston Francis, Little Roy, Michael Prophet, Donna Marie, Stylo G, Lovella Ellis
  17. Best International Gospel Act: Kay Morris, Emmy Kosgey, Redemption Voices, Nathaniel Bassey, Uche, Henrisoul, Preachers
  18. Best Record Label: Marvin Records, FERO Records, Zoe Records, Goody Goody Records, Blue Jeanz Records, Stringray Records, Babycamp Records, Just Bounce Records, Boy Better Know, Dcypha Productions
  19. Best Musician: Lele T Boy Saxangel, Stephen Asamoah-Duah, Paul Reid, Nicky Brown, Orville Pinnock, Collin Peters, Noel Robinson, Patrick White, Jerry Brown, Lekan Shobiyi, John Thompson, Leon Dixon

Dance

  1. Best Dance Act: Fernando Montano, I am Movement, Unity Gang, Ghetto Kids, D3 DANCERS, DANKIRA, Unique silver dancers, MotherLand Dancers, GOP, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe, Yaye Dib Sabar
  2. Best Dance Choreographer: Ezinne Asinugo, Kendrick Sandy, Ezekiel Koleosho, Sherrie Silver, Vanessa Adekola, Sharma Jay, Sir Loui, Kemi Durosinmi

Comedy

  1. Best Comedian: Melanie Gayle, A dot, Obonjo, Anne Kasiime, Wale Gates, Richard Blackhood, Don’t Jealous Me, Anne Kansiime, Eddie Kadi, Babatunde, Funmbi, Ola the comedian

Radio

  1. Station of the year: Pamtengo, Roots FM, Tropical FM, Voice of Africa Radio, Guess Radio, Bang Radio, Colourful Radio, Premier Gospel, London Christian radio, Inspiration fm, Rinse FM, Musicnetradio.com, Zimonline Radio, Unity 101, AltarSound Worship radio, East African Voice online radio
  2. Radio personality of the year: Jenni Steele, Princess Ifem Enwerem, Dotun Adebayo, Richard Oluyinka, Wayne Boucaud,Tony Fanandez, Simbarashe Nyanhanga, Kojo, Veronica Gordon, Andrea Graham, Lady Bimma, David P, Neptizzle, Jam Jam, Afro B, Abrantee Boateng

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: Afro News, Trumpet, The Voice, Nigerian Watch
  2. Magazine of the year: Ten 2 Teens, Pause Mag, African Dazzle, Keep The Faith, Heritage Magazine, New African Woman, Zen, Ethio Beauty, Tropics, OK! Nigeria, African Cuisine Magazine, Nu People magazine,Itsblackcurrant.com, Afropulp, SoulCulture, C. HUB, Pride Magazine, Fab Afrique, Black Hair Magazine, Black Beauty and Hair, Fab Magazine, Panache Magazine, New African Magazine
  3. Journalist of the year: Phina Chich Ikeji, Julius Mbaluto, Alice Ukoko, Regina Jere Malanda, Rodney Hinds, Stephen Ogongo, Gakuru Macharia, David Roberts, Noellin Imoh, Vinjeru Mkandawire
  4. Blog of the year: BABSO.ORG, Simply Glamorous, African Dazzle, Fashion Police, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, The Bespoke Black Book, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation
  5. Best Community News Website: CaribDirect, ItzCaribbean, AfroNews, Eco Media, Ugandan Buzz, Misterseed.com, Madnewsuk.com, uk africans

Events

  1. Best Events Promoter: The Boss Brothers, Lift Effects, Romiam PR and Management, Women 4 Africa, DJA Media, Theodora PR, UK Unsigned Hype, Raj PR, Open The Gate,  Focus Organisation, Euphema Promotions, Hawkeye Promotion, Orlando Gittens, Ghana UK Fashion Show, Triforce Promotions, Kizomba UK, Joyful Noise, Cams pro UK, Atoss Entertainment, 6060 Music Group, Kush Promotions, Mahogany Bridal, Africa Fashion Week, Smade, Cokobar.com, Bashment Vibez, ABM Promotions, Kasiluv Productions, Disk & Jockey Media, Play Entertainment, L’Afrique Festival, Haylee Venus

DJ

  1. DJ of the year: Dj Sonique Dj Mento, Dj Ace, Dj Billy, Dj 279, Dj Alexo, Dj Lanre, Dj Wil Johnson, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Frankie Prazer, Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Kashif Da Flash, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Unbeetable, Dj Daddy Ernie, Dj Abrantee, Dj Kumbi, Dj Jerry, Dj Edu, Dj Neptune Oladuni, Dj Jp Kairo, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Mkhukhwini, Dj Natty B, Dj Neptizzle, Dj Papa Minnie, Dj General, Dj Ranking Merva, Dj T-Roy Broadcite, P-Nicholls, Golden Tshuxs

Photographers

  1. Best Events Photographer:
    Aron Dunworth, Erik Erxon, Josh Daniels, Sync Photos, iSmiles Photos, TiDG Visuals, CLO Photography, Michael Tubes, Vivida, Ade Adetayo, Zan The Photographer, Simon Frederick, The Atunbi Experience, Fabian Jones, Benjamin Bin-Meh, Karlton Chambers, JP Esso
  2. Best Fashion Photographer: Karl Lake, Abi Oshodi, Emerzy Coby, TiDG Visuals, Kush photography

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Ade Bakare, Alecool Clothing, Ade Bakari, Kitoko, DK Darlington, Kwame Koranteng, Sola Cash, Obiora Ichiebuka, Zerkaraya Solomon, Flylander Couture, Taibo Bacar
  2. Best Female Fashion Designer: Ijeve Designs, Simply Glamorous, Fabrayan, Josh & Nicol, Vero Luke, Agata Reis, House of Adjeiwaah, Hasifah Kigozi, House of Aranu, LinmiR Millinery, Giberky, Sylvia Fumudo, Zuwa Re, Liiber London,House Of Aranu, Established Beautique, Desiri Couture, Tina Lobondi, Clariscia Gill Couture, Korlekie, Jessica Baah, Petiz Fashion Accessories, Veneka Fashion, Afriqan Apeiron, Kiyana Wraps, Preline, Safari Jewel, Mary Martin

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Keisha Des Vignes, Dionne Smith, House of JDFK, Purely Natural Hair, Libeks beauty consultant, Adeola Olase, Charlene Cumberbatch, Adeyinka Adekogbe, Rachel Akanni, Afrofusion Hair and beauty, Michelle Grande,
  2. Best Wardrobe Stylist: Thiaba Diallo, Style Check by Dee, A.Y.O Clothing, Crystal Deroche, Yemisi Adedipe, Potential U, Wale Adewale, Marcus Swaga Don, Afi Boateng, Viennty, Naomi Gray, Lauraine Bailey,

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Ray Jeweled beauty, Jay Ashraf, Marieka Hall, Beauty Boudoir, Valerie Saint-Amand, Joy Adenuga, OTS Beauty, Christina Erduado, Siniorita Lutete, Sophia Taylor, Bolanle Okusanya Feyita, ABIZART, House of JDFK, Semire MUA, Mink, DJE Make Up, Rochelle Carty, Libeks Beauty Consultant, Ganga Bahambra, Rashida Blair, CSG Make-up and beauty, Bimtan Elufowoju of Faces of Bodin, Pretty Woman by Tosin Makinwa, Moi MUA, Tu Sei Bella, Lola Maja – Okojevoh, Pauline Briscoe, Nance Kabasele, Jessie Barker, Marco Antonio,

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: Sola Oyebade, Reuben Joseph, Malisha Da Queen, Nadim Saleem, Katelyn Namiiro

Models

  1. Best male model: Betty Adewole, Tashian Shaw, Giuseppe Nkansah, Adrian Vincent, Jeremy Osei Tutu, Ebrima Sey, Adjoa Mensah, Maria Borges, Michael Moonchild, Martins Igbinedion, Dudley O’Shaughnessy, Hassan Resse, Guetan, Tee Cleishy, Devante Huntley, Jeremy Boateng, Salisu Abdulai, Adonis O’Holi, Julius Rueben
  2. Best female model: Elaine Nturo, Toyin Toni, Tameka Ashanti, Amie Mustapha Joof, Shakira Nabakooza, Nana Afua Antwi, Vanessa agyman, Lisette Mibo, Adunni Haruna, Paula Okunzuwa, Grace Bol, Malaika Firth, Cleopatra Wood, Maggie Sarai, Vicky Tjirimuje, Maurisa S Coleman, Amelia Lola, Layia Johnson, Latesha Wilson, Samar Khoury, Alexandra Gondora, Estelle Digridi, Symara Templeman, Gayle Thompson, Edma Ohemaa Lawer, Vanessa NM, Aneeka Williams, Cynthia Chisom, Ayoola Bakare, Abigirl AM Isaac, Estelle Met, Shanelle Banton, Anita Exstasy Siobhan C Ridguard, Nyasha Matohondze, Nelly Defaut, Angela Nakisozi
  3. Best Modelling Agency: GTM Models, Face4Music, Mahogany Models, Demus Castings

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Miss Teen Caribbean UK, The Commonwealth Pageants, Miss Congo UK, Miss Black Africa UK, Miss Ghana UK, Miss Trinidad and Tobago, Miss Uganda UK, Miss Nubian UK, Miss Jamaica UK, Miss Cameroon UK, Mr and Miss Black Beauty Universal, Miss Malawi UK, Miss Jamaica UK, Miss Guyana UK
  2. Best Beauty Queen: Miss Teen Commonwealth International( Karinah Phenyo), Miss Jamaica UK 2014(Cherelle Rose-Patterson), Miss Uganda UK 2014, Miss Malawi UK 2014, (Maria Cruz Toichoa)Miss Nubian UK, Miss Black Africa UK 2014, Miss Cameroon UK, Miss Commonwealth Caribbean (Simone Fairweather), Miss Commonwealth Africa(Malkia Kassu), Tameka Ashanti
  3. Best Former Beauty Queen: Shakira Nabakooza, AlexSandra Gondora, Ruvombo Chinzou, Alexina Phiri, Chelsea Mandizha, Amelia Lola, Gloria Elongo, Gladys Kyotungire, Michelle Esther Vigan, Samaia Tchapesseka, Chanice Thompson
  4. Best Beauty Pageant Director: Boikanyo Trust Penyo, Jacqueline Wabara, Mrs Biggz, Dele Onabowu, Frankos Tshimpuki, Jaiho Asiheigbu, Sherika Miller

Film Category

  1. Best director: Ikechukwu Onyeka, Yinka Ayinde, Lancelot Oduwa Imaseun, Obi Emelonye, Ruke Amata, Michael Buffong , Ice Neal, Destiny Ekaragha, Steve McQueen, MA Benson, Titi Jacobs-Aseroma, Pastor Aiah Momoh, Michael Ibiayo
  2. Best Actor: OC Ukeje, Mike Omoriegbe, Lenny Henry, Lanre Balogun, Kevwe Ogunje, Lateef Lovejoy, Peter Silva, Eric Kolelas, Kevwe Ugunje, M3NSA, Darrell LasQuevas, Ken smart, Benjamin Conteh
  3. Best Actress: Golda John, Alice Fofana, Vicky Sola, Tonya Joy Bolton, Ngozi Thompson, Moji Bamtefa, Adi Alfa, Helen Gold Osabutey, Isha Bangura, Jane Cole, Zeeza Sadiq
  4. Best Supporting Actor: Malachi Kirby, Chucky Venn, Fred Aseroma, Collins Archie-Pearce, Theo Angua, Ayo Ogundipe
  5. Best Supporting Actress: Shanika Warren-Markland, Mabel Osabutey, Tolulope Yesufu
  6. Best International Film: 12 Years A Slave, Mandela, Half of A Yellow Sun, Coz Ov Moni
  7. Best UK Film: Gone Too Far, Urban Rhythm, Eva’s Diamond
  8. Best UK Nollywood Film: Invasion 1897, The Devil In Free Town, 18 Carat Gold, Enye Ozi(The Messenger), Ortega and His Enemies, Heartless Carer, At Home Abroad
  9. Best Nollywood Film: Enye Ozi(The messenger), Flower Girl, Brother’s Keeper
  10. Best Newcomer Actress(Nollywood): Toyin Moore, Nnenna Ani, Abiye Tobin-Spiff
  11. UK Nollywood Rising Star: Marie Gomez, Kevwe Ogunje, Adi Alfa
  12. Nollywood Rising Star: Alex Ekubo, Tope Tedela, Lynda Ojiofor, Dabota Lawson, Calista Okoronkwo, Lala Akindoju
  13. International Rising Star: John Boyage, Lupita Nyongo, Barkhad Abdi, Arnold Oceng
  14. Best screenwriter/Scriptwriter: Bola Agbaje, , Samuell Benta, Steve McQueen, Ice Neal, Helen Gold Osabutey, Pastor Aiah Momoh
  15. Best theatre production: Egusi Soup, Oliva Tweest, Holy and Horny, Meet The Adebanjos, Metamorphosis, Moon on A Rainbow Shawl, All My sons, Rudy’s Rare Records, The real Housewives of Brixton, Skeen,
  16. Best Cinematographer: Charlz Archibong, Nelson Spyke, Aaron Reid, magnus Mbanu
  17. Best Producer: Lancelot Oduwa Imaseun, Verve Pictures, Collins Archie Pearce, M A Benson, Denton Chikura, Yvone Phillip , Ice Neal, Godwin Osabutey

TV Category

  1. Best Actress: Tameka Empson, Moji Bamfeta, Chizzy Akudolu, Freema Agyemam, Antonia Thomas, Diane Parish, Romeena Beri,
  2. Best Actor: Nitin Ganatra, Rudolf Walker, Khalil Madovi, David Ajala, Jimmy Akingbola, Chucky Venn, Ashley Walters, Samuell Benta, Wil Johnson, Wale Ojo, Nathan Stewart Jarrett , Andy Ubera, Himesh Patel
  3. Best TV Station: OH TV, BEN TV, VOX AFRICA, THE AFRICAN CHANNEL, ABN, NOLLYWOOD MOVIES SKY 329
  4. Best TV Show: The Woman(BEN TV) The Sporah Show(VOX AFRICA), The Magazine Show(BEN TV), Real Talk(OH TV), Time To Shine(OH TV), Naija Bites(OH TV), BBS(BEN TV), Sports360(VOX AFRICA), AFRO BUZZ(VOX AFRICA), Breakfast Show With Yemi Balogun(Olive TV)
  5. Best TV personality; Juliet Foster, AJ Odudu, Funmi Adeyi, Kalisha Johnson, Lola Ogunbadejo, Sporah Njau, Mary Shittu, Yemi Balogun, Priscilla Nwikpo, Femi Amusan,
  6. Best presenter: Uncle and Mistar, Franny Oprah, Sporah Njau, Mary Shittu, Trish Adudu, Nena Huntaz, Avida Buyombi, Natalia Roni, Femi Amusan, James Sherwood, Mimi Fawaz, Adesope Olajide, Kome Adeosun, Gemma Feare, Franny Oprah, Frankie Prazer
  7. Best Webseries: 2 sides, An African City, Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless,
  8. Best online TV: Black Visions TV, Uncle & Mistar, Factory 78, iROKO TV, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, SoulCulture TV, Tropical FM TV
  9. Best Voice Over Artist: Natalyia Roni, Patrick McKenzie, Faridah Rimmer, Bola-Wola Makinde

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets: Gallant, El Crisis, Amen Noir, Suli Breaks, Lyrical HEALER, George The Poet, Kat Francois, We are poets, Shakara, Oneness Sankara, Alim Kamara, Nat NYE, Dean Atta, Breis, Samuel King, Mutombo Da Poet, Lyric L,
  2. Best Art Director: Reuben Joseph, Sola Oyebade, Ola Shobowale, Julius Reuben
  3. Best Author: Dumisani King Kas Moyo, Chioma Nnani, Onyi Anyado, Fredericka Charles, Fikelephi Jackson, Deji Yusuf, Tony Fernandez, Ferdinand Lawson, Winsome Duncan, Julian Hall, Diane Hall, Moral Harrison, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Opy Onas, Everald Williams, Femmy Koya, Epi Mabika, Cezanne Poetess, Bernie Karr, Emmanuel Woyome, Richard Oluyinka, Gamel Sankarl, Maureen Elizabeth Worrell, Andrea Zoe Onah, Emmanuel Ansah, Ernest Moses, Onye Kingsly

BEFFTA YOUTH LEADERSHIP AWARD

Youth Leader Of The Year

1. Sonia Meggie

2. Jermaine Jackman

3. Jahmain King

4. Natasha Benjamin

5. Nasilele Ailola

6. Ragz CV

BEFFTA UK NOMINATIONS 2014

BEFFTA UK NOMINATIONS 2014

Europe’s biggest award ceremony celebrating black and ethnic personalities in entertainment, film, fashion, television and arts has officially opened it’s grand 6th year anniversary public nominations.  BEFFTA awards, founded by entrepreneur, TV presenter and philanthropist Pauline Long in 2009 is back for the 6th year to celebrate greatness within the African and Caribbean community.

The 6th year BEFFTA UK anniversary is set to take place on 24th and 25th October at The Hippodrome. The awards ceremony is  expected to be celebrated in a very grand style bringing together several international and UK stars under one roof with a common goal to celebrate and honour both unknown and known hard working and extremely talented personalities in entertainment, film, fashion, television and arts.

With legendary personality Sir Trevor McDonald celebrated at past BEFFTA UK with a lifetime achievement award, BEFFTA awards UK team looks forward to celebrating yet another deserving legend who will be revealed soon.

The general public can nominate in the following categories by sending names and details of nominees to nominations@beffta.com

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act
  2. Best Male Act
  3. Best Gospel Act
  4. Best International Act
  5. Best UK AfroBeats Act
  6. Best UK Caribbean Act
  7. Best International Afrobeats Act
  8. Best International Caribbean Act
  9. Best Producer
  10. Best Video Director
  11. Best Music Video Producer
  12. Best Music Video DOP
  13. Best Music Video

Dance

  1. Best Dance Act
  2. Best Dance Choreographer

Comedy

  1. Best Comedian

Radio

  1. Station of the year
  2. Radio personality of the year

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper
  2. Magazine of the year
  3. Journalist of the year
  4. Blog of the year

Events

  1. Best Events Promoter

DJ

  1. DJ of the year

Photographers

  1. Best Photographer

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer
  2. Best Female Fashion Designer

Stylists

  1. Best Hair Stylist
  2. Best Wardrobe Stylist

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer

Models

  1. Best male model
  2. Best female model
  3. Best Modelling Agency

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant
  2. Best Beauty Queen
  3. Best Former Beauty Queen
  4. Best Beauty Pageant Director

Film Category

  1. Best director
  2. Best Actor
  3. Best Actresses
  4. Best Film
  5. Best screenwriter/Scriptwriter
  6. Best theatre production
  7. Best Cinematographer
  8. Best Producer

TV Category

  1. Best Actress
  2. Best Actor:
  3. Best TV Station
  4. Best TV Show
  5. Best TV personality
  6. Best presenter
  7. Best Webseries
  8. Best online TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets
  2. Best Art Director
  3. Best Author

BEFFTA UK Special Awards 2014

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA FILM ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA EXCELLENCE AWARD
  9. BEFFTA LEADERSHIP AWARD
  10. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  11. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

BEFFTA UK public nominations will close on 28th August 2014.

For more information visit www.beffta.com/news

To sponsor BEFFTA UK 2014 6th year grand anniversary email info@beffta.com

To get involved in BEFFTA UK 2014 6th year grand anniversary email info@beffta.com

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

BEFFTA 2013 VOTING
BEFFTA UK NOMINEE VOTING

BEFFTA UK NOMINEE VOTING

Stars gathered in large numbers for the 5th annual BEFFTA UK press and nomination launch in Babble Mayfair to find out who made it to the final list. BEFFTA(Black Entertainment Film Fashion Television and Arts) awards founded by the inspirational Pauline Long is celebrating 5 years of honours industry personalities. The award ceremony which honours under one roof film directors, actors, beauty pageants, musicians, fashion designers, journalists, authors, models, radio personalities, TV personalities amongst others will take place on 25th and 26th October hosted by international comedian Eddie Kadi and ITV news reader Charlene white.

Voting from 6th Oct – 20th Oct

VOTING HAS NOW FINISHED

BEFFTA UK 2013 NOMINATION LIST

Entertainment

Music

  1. Best Female Act: Emeli Sande, Beverly Knight, Leona Lewis, Alexandra Burke,
  2. Best Male Act: Akala, Wiley, Skepta, Dizzie Rascal, Fuse ODG, John Hectic, Sway, Lemar, Wretch 32
  3. Best Gospel Act: Divine Impact, Lyrical Soldier, one Legacy, Isabella, David Keigh, Dolly P, Guvna B, Sam Adebanjo & DTWG, victizzle, Jahmain King, Meleke, New Rivers Choir,  Lurine Cato, Muyiwa and Riversongz,
  4. Best Unsigned Act: Valentine, Starboy Nathan, 3RA, J Appiah, Vicky Sola, Duane Flame, Kersha Bailey, Young O, Lydia Maddix, Justified Prince, Lovella Ellis, Ragz CV, Wilson, Marvel, Melody Keys , Ayo Dele, Belinda Kae, Mazey banks, Lifford david Shillingford, Roucheon, Razor, PearlNATASHA, Ellapaige
  5. Best International Act: Nature, Rhihanna, Dbanj, Zahara, Jose Chameleone , Peter Zagaze, Grey Naava
  6. Best UK AfroBeats Act:   Vj Oj, Aina More, Weray ent, Moelogo, Mista Silva, Fuse ODG, May7ven, Dola Billz, Dizzy Vocal Chameleone, Musik Maestro, Honey B, Afrika Boy, Shiikane, Izeal, Big Tizzy, Komo, RDC Soldier, Vibe squad, Deoba Authentic, Hyper hype,
  7. Best UK Caribbean Act: Roger Robin, Sandra Cross, Maxi Priest, Lloyd Brown, Vivian Jones, Stylo G
  8. Best International Afrobeats Act: Atumpan, Davido, Wizkid, R2bees, Sarkordie, P Square, Timaya, Olamide, Tillaman, Dr Sid, Jose Chameleone, Omawunmi, Wande Coal
  9. Best International Caribbean Act: Nature, Aidonia, Popcaan, Beenie Man, Gyptian, Shabba Ranks
  10. Best Music Producer: Ayo Beatz, Akala, Dilly, Shaback Beautiful Sounds, Hypertone, OY,
    Rymez, J Weathers, Davinche, Mafia and Fluxy
  11. Best Video Director: Vertex, Moe Musa, Uvi Orugon, Dego Visionz, Elmino,
    AJE Filmworks, Antoine Dixon-Bellot, Clarence Peters, Luke Biggin, Femi Best Touch
  12. Best Music Video Producer: Mastermind Media, Staple House, Luti Media,
  13. Best Music Video DOP: Aaron reid, Nang TV,  Elmino
  14. Best Music Video: Chip (Londoner), Wande Coal (Go Low), Dbanj (Oliver Twist), Dora Martin(Skyline)
  15. Best UK Reggae Act: Winston Francis, Little Roy, Michael Prophet, Donna Marie, Stylo G, Lovella Ellis
  16. Best International Gospel Act: Kay Morris, Emmy Kosgey, Redemption Voices, Nathaniel Bassey, Uche, Henrisoul, Preachers
  17. Zoe Records, Blue Jeanz Records, Stringray Records, Babycamp Records, Just Bounce Records, Boy Better Know, Dcypha Productions

Dance

  1. Best Dance Act: D3 DANCERS, DANKIRA, Uniques silver dancers, Hot legs dance company, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe
  2. Best Dance Choreographer: Kendrick Sandy, Ezekiel Koleosho, Sherry Unique Silver dancer, Vanessa Adekola, Sharma Jay, Kemi Durosinmi

Comedy

  1. Best Comedian: A dot, Obonjo, Anne Kasiime, Wale Gates, Richard Blackhood, Don’t Jealous Me, Anne Kansiime, Eddie Kadi, Richard Blackhood, Babatunde, Funmbi,  Ola the comedian

Radio

  1. Station of the year: Roots FM, Tropical FM, Voice of Africa Radio, Guess Radio, Bang Radio, Colourful Radio, Premier Gospel, London Christian radio, Inspiration fm, Rinse FM, Musicnetradio.com, Zimonline Radio, Unity 101, AltarSound Worship radio,
  2. Radio personality of the year: Jenni Steele, Henry Bonsu, Deoba Authentic,
    Dotun Adebayo, Wayne Boucaud, Benita White,Tony Fanandez, Simbarashe Nyanhanga, Kojo, Veronica Gordon

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: Afro News, Trumpet, The Voice, Nigerian Watch
  2. Magazine of the year: Keep The Faith, Heritage Magazine, New African Woman, Zen, Tropical, OK! Nigeria, African Cuisine Magazine, Nu People magazine,Itsblackcurrant.com, Afropulp, SoulCulture, C. HUB, Pride Magazine, Fab Afrique, Black Hair Magazine, Black Beauty and Hair, Fab Magazine
  3. Journalist of the year: Henry Bonsu, Regina Jere Malanda, Rodney Hinds, Stephen Ogongo, David Roberts, Noellin Imoh
  4. Blog of the year: African Dazzle, Fashion Police, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation
  5. Best Community News Website: CaribDirect, ItzCaribbean, AfroNews, Eco Media, Ugandan Buzz, Misterseed.com, Madnewsuk.com, uk africans

Events

  1. Best Events Promoter: DJA Media, Theodora PR, UK Unsigned Hype, Raj PR, Focus Organisation, Triforce Promotions, Cams pro UK, Atoss Entertainment, Smade, Cokobar.com, Bashment Vibez, ABM Promotions, Kasiluv Productions, Disk & Jockey Media, Play Entertainment,

DJ

  1. DJ of the year: Dj Ace, Dj 279, Dj Alexo, Dj Lanre, Dj Que, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Frankie Prazer,  Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Unbeetable, Dj Daddy Ernie, Dj Kumbi, Dj Jerry, Dj Deoba Authentic, Dj Edu, Dj Neptune Oladuni, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Mkhukhwini, Dj Natty B

Photographers

  1. Best Photographer:
    Aron Dunworth, Erik Erxon, Josh Daniels, Sync Photos, Abi Oshodi, iSmiles Photos, TiDG Visuals, Michael Tubes, Vivida, Ade Adetayo, Zan The Photographer, Simon Frederick, The Atunbi Experience, Fabian Jones, Benjamin Bin-Meh, Karlton Chambers

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Kitoko, DK Darlington, Kwame Koranteng, Sola Cash,  Obiora Ichiebuka, Zerkaraya Solomon
  2. Best Female Fashion Designer: Vero Luke, Agata Reis, House of Adjeiwaah, House of Aranu, LinmiR Millinery, Giberky, Sylvia Fumudo, Zuwa Re, Liiber London, House Of Aranu, Established Beautique, Desiri Couture, Tina Lobondi, Clariscia Gill Couture, Korlekie, Pembe Kumbi, Jessica Baah, Dancing cupcakes online boutique, Petiz Fashion Accessories, Agata Reis, Vero Luke

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Dionne Smith, House of JDFK, Purely Natural Hair, Libeks beauty consultant, Adeola Olase, Charlene Cumberbatch, Adeyinka Adekogbe
  2. Best Wardrobe Stylist: Style Check by Dee, A.Y.O Clothing, Crystal Deroche, Yemisi Adedipe, Potential U, Wale Adewale

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Joy Adenuga, Siniorita Lutete, Sophia Taylor, Bolanle Okusanya Feyita, ABIZART, House of JDFK, Semire MUA, Mink, DJE Make Up, Libeks Beauty Consultant, Ganga Bahambra, Edee Beau, CSG Make-up and beauty, Bimtan Elufowoju of Faces of Bodin, Pretty Woman by Tosin Makinwa, Moi MUA, Lola Maja – Okojevoh, Pauline Briscoe

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: Sola Oyebade, Reuben Joseph, Malisha Da Queen, Nadim Saleem,

Models

  1. Best male model: Adrian, Jeremy Osei Tutu Vincent, Ebrima Sey, Michael Moonchild, Martins Igbinedion, Dudley O’Shaughnessy, Hassan Resse, Guetan, Jeremy Boateng, Salisu Abdulai, Adonis O’Holi, Julius Rueben
  2. Best female model: Nana Afua Antwi, Vanessa agyman, Lisette Mibo, Rosemary Chileshe, Adunni Haruna, Paula Okunzuwa, Cleopatra Wood, Amie Mustafa Joof, Maggie Sarai, Vicky Tjirimuje, Amelia Lola, Samar Khoury, Estelle Digridi, Symara Templeman, Gayle Thompson, Cynthia Chisom, Ayoola Bakare, Estelle Met, Shanelle Banton, Anita Exstasy Siobhan C Ridguard, Nyasha Matohondze, Nelly Defaut
  3. Best Modelling Agency: Demus Castings, Face4Music, Mahogany Models,

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Miss Congo UK, Miss Black Africa UK, Miss Ghana UK, Miss Trinidad and Tobago, Miss Uganda UK, Miss Nubian UK, Miss Jamaica UK, Miss Cameroon UK
  2. Best Beauty Queen: (Gemma Feare) Miss Jamaica UK, (Gladys Kyotungire)Miss Uganda UK, (Maria Cruz Toichoa)Miss Nubian UK, (Samaia Tchapesseka) Miss Black Africa UK, (Michelle Esther Vigan) Miss Cameroon UK, (Chanice Thompson) Miss Commonwealth Caribbean
  3. Best Former Beauty Queen: Sandra Gondora, Ruvombo Chinzou, Chelsea Mandizha, Amelia Lola, Gloria Elongo
  4. Best Beauty Pageant Director: Jacqueline Wabara, Jacqueline Matovu, Dele Onabowu, Frankos Tshimpuki

Film Category

  1. Best director: Niyi Towolawi, Ruke Amata, Sharon Agina, Nelson Spyke, Lucian Msamati, Sunny kiNG, Dotun Adebayo, Anthony Abuah, Fredi Kruga, Jett Jermaine, Yvonne Phillip, Andy Mundy-Castle, Mundia Situmbeko, Eric Kolelas
  2. Best Actor: David Ajala, Ikenna Obi, Lanre Balogun, Kevwe Ogunje, Lateef Lovejoy, Peter Silva, Eric Kolelas
  3. Best Actress: Moji Bamtefa, Elenoar Agala, Marie Gomez, Olivia Eze, Yvonne Hays, Segilola Scott, Jackie Appiah,
  4. Best Film: Woolwich Boys, Shameful Deceit, London Na Wa, Turning point, International Games, Pearls Of Africa, We Are poets, The past came calling, Pass The Comb, The Fade, Kicking it with the kinks
  5. Best screenwriter/Scriptwriter: Eve Ebahor, Anthony Abuah, Samuell Benta, Niyi Towolawi, Fredi Kruga , Sharon Agina, Eric Kolelas
  6. Best theatre production: Meet The Adebanjos, The Epic Adventure of Nhamo the Manyika Warrior and His Sexy Wife Chipo, Trim, Skin Teeth
  7. Best Cinematographer: Nelson Spyke, Aaron Reid, magnus Mbanu
  8. Best Producer: Theodora Ibekwe, Niyi Olotawi, Rita Nzelu, Denton Chikura, Yvone Phillip
  9. Best Short Film: Unspoken(Directed by Sunny King), Ambition to Love(directed by Jordan Pitt), Love prevails(directed by Segilola Scott and Edith Nwekenta), Four corners(Directed by Mark Straker, Lucy(Directed by Elodene Baker), A Conversation (Directed by Jett Jermaine), Violet( Directed by Jett Jermaine), If Only( Directed by Fredi Kruga), Fifty Pence(Directed by Eric Kolelas)

TV Category

  1. Best Actress: Moji Bamfeta, Chizzy Akudolu, Freema Agyemam, Segilola scott, Antonia Thomas, Diane Parish, Romeena Beri,
  2. Best Actor: David Ajala, Jimmy Akingbola, Chucky Venice, Ashley Walters,
    Samuell Benta, Lateef lovejoy, Wil Johnson, Wale Ojo, Nathan Stewart Jarrett , Andy Ubera
  3. Best TV Station: OH TV, BEN TV, VOX AFRICA, THE AFRICA CHANNEL
  4. Best TV Show: The Sporah Show(VOX AFRICA), The Magazine Show(BEN TV), Real Talk(OH TV), Time To Shine(OH TV), Naija Bites(OH TV), Tea With The Duchess(Online) BBS(BEN TV), Sports360(VOX AFRICA), AFRO BUZZ(VOX AFRICA), Breakfast Show With Yemi Balogun(Olive TV)
  5. Best TV personality; Sporah Njau, Mary Shittu, Henry Bonsu, Charlene White, Yemi Balogun
  6. Best presenter: Uncle and Mistar, Franny Oprah, Sporah Njau, Mary Shittu, Trish Adudu, Nena Huntaz, Avida Buyombi, Natalia Roni, Femi Amusan, James Sherwood, Mimi Fawaz, Adesope Olajide, Kome Adeosun, Gemma Feare, Frankie Prazer
  7. Best Webseries: Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless,
  8. Best online TV: Factory 78, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, Tea With The Duchess, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, SoulCulture TV, Tropical FM TV
  9. Best Voice Over Artist: Natalyia Roni, Patrick McKenzie, Faridah Rimmer

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets: Suli Breaks, Lyrical HEALER, George The Poet, We are poets, Oneness Sankara, Alim Kamara, Dean Atta, Breis
  2. Best Art Director: Reuben Joseph, Sola Oyebade, Ola Shobowale, Julius Reuben
  3. Best Author: Onyi Anyado, Betty Makoni, Fikelephi Jackson, Deji Yusuf, Tony Fernandez, Ferdinand Lawson, Winsome Duncan, Julian Hall, Diane Hall, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Opy Onas, Everald Williams, Maureen Elizabeth Worrell, Andrea Zoe Onah, Emmanuel Ansah, Ernest Moses, Onye Kingsly

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BEFFTA UK 5TH YEAR GRAND ANNIVERSARY - PUBLIC NOMINATIONS 2013

BEFFTA UK 5TH YEAR GRAND ANNIVERSARY - PUBLIC NOMINATIONS 2013

Europe’s biggest award ceremony celebrating black and ethnic personalities in entertainment, film, fashion, television and arts has officially opened it’s grand 5th year anniversary public nominations.  BEFFTA awards, founded by entrepreneur, TV presenter and philanthropist Pauline Long in 2009 is back for the 5th year to celebrate greatness within the African and Caribbean community.

The 5th year BEFFTA UK anniversary is expected to be celebrated in a very grand style bringing together several international and UK stars under one roof with a common goal to celebrate and honour both unknown and known hard working and extremely talented personalities in entertainment, film, fashion, television and arts.

With legendary personality Sir Trevor McDonald celebrated last year at BEFFTA UK 2012 with a lifetime achievement award, BEFFTA awards UK team looks forward to celebrating yet another deserving legend who will be revealed soon.

Sir Trevor McDonald OBE receives BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD with standing ovation at BEFFTA UK 2012

Sir Trevor McDonald OBE receives BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD with standing ovation at BEFFTA UK 2012

The general public can nominate in the following categories by sending names and details of nominees to nominations@beffta.com

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act
  2. Best Male Act
  3. Best Gospel Act
  4. Best International Act
  5. Best UK AfroBeats Act
  6. Best UK Caribbean Act
  7. Best International Afrobeats Act
  8. Best International Caribbean Act
  9. Best Music Producer
  10. Best Video Director
  11. Best Music Video Producer
  12. Best Music Video DOP
  13. Best Music Video

Dance

  1. Best Dance Act
  2. Best Dance Choreographer

Comedy

  1. Best Comedian

Radio

  1. Station of the year
  2. Radio personality of the year

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper
  2. Magazine of the year
  3. Journalist of the year
  4. Blog of the year

Events

  1. Best Events Promoter

DJ

  1. DJ of the year

Photographers

  1. Best Photographer

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer
  2. Best Female Fashion Designer

Stylists

  1. Best Hair Stylist
  2. Best Wardrobe Stylist

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer

Models

  1. Best male model
  2. Best female model
  3. Best Modelling Agency

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant
  2. Best Beauty Queen
  3. Best Former Beauty Queen
  4. Best Beauty Pageant Director

Film Category

  1. Best director
  2. Best Actor
  3. Best Actresses
  4. Best Film
  5. Best screenwriter/Scriptwriter
  6. Best theatre production
  7. Best Cinematographer
  8. Best Producer

TV Category

  1. Best Actress
  2. Best Actor:
  3. Best TV Station
  4. Best TV Show
  5. Best TV personality
  6. Best presenter
  7. Best Webseries
  8. Best online TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets
  2. Best Art Director
  3. Best Author

BEFFTA UK Special Awards 2013

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA FILM ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA EXCELLENCE AWARD
  9. BEFFTA LEADERSHIP AWARD
  10. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  11. BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

How to nominate:

*Choose your nomination category or categories below

*You can make multiple nominations from the categories below

*You can nominate yourself

*Send your nominations including details of the nominee, website links to nominations@beffta.com

*Nominations will close officially on MONDAY 29TH JULY 2013

(PLEASE NOTE FINAL NOMINATION LIST WILL BE DECIDED BY THE BEFFTA MEMBERS)

For more information visit www.beffta.com/news

To sponsor BEFFTA UK 2013 5th year grand anniversary email info@beffta.com

To get involved in BEFFTA UK 2013 5th year grand anniversary email info@beffta.com

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

The prestigious 4th annual BEFFTA awards UK took place in London on 27th October at  a glittering red carpet  award ceremony attended by personalities in entertainment, film, fashion, television and Arts. Among the stars on the night were Sir Trevor McDonald,  Lemar, Catwalk professor and more.

Sir Trevor McDonald OBE  received a standing ovation from the 3000 audience as he received the BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD.

Winners of BEFFTA awards UK  include film director Obi Emelonye, musician Lady Leshurr and many more.

Full winners list is below:

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Lady Leshurr
  2. Best Male Act: Valentine
  3. Best Gospel Act: London Community Gospel Choir
  4. Best International Act: Ruff Kid
  5. Best UK AfroBeats Act: May7ven
  6. Best UK Caribbean Act: Sandra Cross
  7. Best International Afrobeats Act: Juliana Kanyomozi
  8. Best International Caribbean Act: Sean Paul
  9. Best Producer:Victizzle
  10. Best Video Director: Sesan

Dance

  1. Best Dance Act: CEO Dancers
  2. Best Dance Choreographer: Tony Adigun

Comedy

  1. Best Comedian: Eddie Kadi

Radio

  1. Station of the year: Colourful Radio
  2. Radio personality of the year: Julie Ann Ryan

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: The Vision
  2. Magazine of the year: Afro Pulp
  3. Journalist of the year: Belinda Otas
  4. Blog of the year: We Plug Good Music

Events

  1. Best Events Promoter: Femtej Kreations media

DJ

  1. DJ of the year: DJ Unbeetable

Photographers

  1. Best Photographer: Sync Photography

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Zekaryas Solomon
  2. Best Female Fashion Designer: Linda Mirembe

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Edee Beau
  2. Best Wardrobe Stylist: Erica Matthews

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Kristy Prince

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer:Yvonne Simon

Models

  1. Best male model: Salisu Abdullai
  2. Best female model: Lisette Mibo
  3. Best Modelling Agency: Demus Castings

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Black Africa
  2. Best Beauty Queen: Miss Congo UK 2012
  3. Best Former Beauty Queen: Shirley Dee
  4. Best Beauty Pageant Director: Jacqueline Wabara

Film Category

  1. Best director: Obi Emelonye
  2. Best Actor: Ken Smart
  3. Best Actresses: Anita Bellamy
  4. Best Film: Last Flight to Abuja
  5. Best screenwriter/Scriptwriter :  Maxine Chantel
  6. Best theatre production :Belong by Bola Agbaje

TV Category

  1. Best Actress: Chizzy Akudolu
  2. Best Actor: Wale Ojo
  3. Best TV Station: VOX Africa
  4. Best TV Show: Meet The Adebanjos
  5. Best TV personality: Femi Amusan
  6. Best presenter: Fernand Frimpong Jnr
  7. Best Webseries: All About The McKenzies
  8. Best online TV: Factory 78

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets – Oneness Sankara
  2. Best Art Director: Ola Shobowale

BEFFTA UK Special Awards 2012

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD: J-SOL
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD: Alim Kamara
  3. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: General Saint
  4. BEFFTA FILM ICON: Omotola Jalade Ekeinde
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON: Lorna Sutara Gayle
  6. BEFFTA MEDIA ICON: Princess ‘Deun Adedoyin-Solarin
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY: Charlotte Mensah
  8. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Dj Abrantee Boateng
  9. BEFFTA LEADERSHIP AWARD: Dayo Olomu
  10. BEFFTA EXCELLENCE AWARD: Catwalk Professor
  11. BEFFTA LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Sir Trevor McDonald OBE

BEFFTA UK 2012 full nomination list below:

BEFFTA UK 2012 awards ceremony is on 27th October.

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Mz Bratt, Nike Jemiyo, Cleo Sol, Cherri Voncelle, Hayle Cassidy, Lady Leshurr, Kyra, Princess Nyah, Yolanda Brown, Misha B, Lilas Lafleur, Kookie, NY, Emily Kay, Shiikane, Lea- Anna, Oneness Sankara
  2. Best Male Act: Angel, IKES, Smiler, Wiley, G Range, Clement Marfo, Jermaine Riley, J Sol, Donaeo, Valentine, Dele, Infecta, Scorcher, Fuse ODG, John Hectic, Micall Parknsun, Pane and Yardz, Alim Kamara
  3. Best Gospel Act: Guvna B, Faith D, Divine Divine, V9 Collective, New Rivers Choir,  Muyiwa and Riversongz, Andrew Bello, Meleke, Grace Galaxy, London Community Gospel Choir, Dolly P , Divine Impact, Lyrical Soldier,
  4. Best International Act: Zahara, Camp Mulla, Cover Drive, Dbanj, Grace Galaxy, Ruff Kid
  5. Best UK AfroBeats Act: Fuse ODG, Mista Silva, May7ven, Kida Kudz, Musik Maestro, Shay, 2kriss, Shiikane, Tipsy, Mo Eazy, Vibes Squad, Ezi Emela
  6. Best UK Caribbean Act: Carol Thompson, Roger Robin, Sandra Cross, Maxi Priest, Lloyd Brown
  7. Best International Afrobeats Act: WizKid, DBanj, Wande Coal, Zahara, Iyanya, Chameleon, Ice Prince, Fally Ipupa, Sarkodie, Nameless, Nonini, Juliana Kanyomozi, Itz Tiffany
  8. Best International Caribbean Act: Movado, Vybz Kartel, Gyptian, Damain Marley, Sean Paul, Munga Tun Up, Konshens, Aidonia, Popcaan
  9. Best Producer: Mr J, Ayo Beatz, Perry Mystique, Victizzle, Rymez, J Weathers, Don Jazzy
  10. Best Video Director: P Designs, Sesan, Moe Musa, Elmino, Trail Pictures, AJE Filmworks, Antoine Dixon-Bellot Colin Tiley, Dego Visionz, Uvi Orogun, Akpe Ododoru, Duminas Alliance

Dance

  1. Best Dance Act: Boy Blue, CEO Dancers, High Rollaz, D3 Dancers, Project G, Akai, Dan-Kira, Cerebro
  2. Best Dance Choreographer: Ricardo Gomez, Kenrick Sandy, Ashley Banjo, Tony Adigun, Turbo

Comedy

  1. Best Comedian: Eddie Kadi, Babatunde, Funmbi,  Ola the comedian, A Dot Comedian, Geoff Shumann, Don’t Jealous Me, Prince Abdi

Radio

  1. Station of the year: Rainbow Radio, The soul of London Radio, Voice of Africa radio, Zimnet radio, Guess Radio, Bang Radio, Colourful Radio, Premier Gospel, Zimpower FM, Playvybz Radio, Zimonline Radio, East Africa Radio Online, Inspiration FM
  2. Radio personality of the year: Yinka Awojobi, Kojo, Ace and Vis, Dave P,  Steve Sutherland, Jade Avia, Nage, Kweku Frimpong, Dotun Adebayo, Geoff Shumann, Wayne Boucaud, Benita White, Julie Ann Ryan, Space Clottey

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: The Voice, The Vision, GLA News, Afro News, Trumpet, Phoenix,
  2. Magazine of the year: Black Hair, New African Woman, Black Beauty and Hair, Diva Scribe, Rewind, Ovation, Fab Magazine, OK Nigeria,  Ninetynine Magazine, Arise Magazine, Pride, Afro Pulp, Tropics, Zen
  3. Journalist of the year: Charlene White, Lukwesa Burak, Janelle Oswald, Mimi Fawz, Lorna Cooper, Henry Bonsu, Regina Jere-Malanda, Belinda Otas, Shoggy Tosh
  4. Blog of the year: Nissi Knows, Shadders, Notjustok.com, Bella Naija, Funmi Ogunja, Black Grape, Jennie Jenkins, Berry, Haut, Lolo’s Kloset, Jestina-George.com, Africa fashion guide, afrocentricityunleashed.com, The peoples Hub, Eighteen Forever, We Plug Good Music, Nollywood Uncut

Events

  1. Best Events Promoter: Smade, Cokobar.com, West Coast, Bashment Vibez, Play Entertainment, USH(UK Unsigned Hype), Deroots Promotions, Theodore Ibekwe PR, CRU NETWORK, FOCUS organization, Femtej Kreations media, Disk&Jockey entertainment, Cams promotions

DJ

  1. DJ of the year: Dj Neptizzle, DJ Unbeatable, Dj Fabuloz, DJ Shola Bee, DJ Xclusive, DJ Cameo, Dj Steve Sutherland,  Dj Cee Cee, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Dubwise, Dj Longers, Dj Melody, Dj Eve Parkes

Photographers

  1. Best Photographer: Akwasi Photography, Sixoone Media(David Mbiyu), Trevor Griffiths(iDelick Media), Cassandra M Photography, EJS Photography, Dami Oyetade, (Idezign), Squiz Hamilton, Stuart Dayley,  Fire Shonu Photography, Sync Photography, Creative Piece, Adeyinka Adepitan, Vivida, Akpe Ododoru

Fashion Category:

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Adebayo Jones, Visual Artistic Designer, James Brendan, Keve, Kgtkkt Couture, Zekaryas Solomon, Kitoko, Obiora Ichiebuka, Yusuf Abubakar
  2. Best Female Fashion Designer: Bukki Ojo, Bestow Elan, Light of Marie, Fabryan, Rouge, Eki Orleans, Anita Quansah, Korlekie, Adopted Culture, Dionne Gooding, Bubbushiiky, Tina Lobondi, Janet Opoku, Linda Mirembe, House of Adjeiwaa, AGR Clothing, Dephne Madyara, Johanna Jasmine Maddix

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Edmund Bossman, Junior Green, Eugene Davis, Charlotte Mensah, Donnie Smith, Sandra Webb, Verona White, Adeola Olase, Charlene Cumberbatch, Leon Jade, Joel D, Edee Beau, Ether
  2. Best Wardrobe Stylist: Samson Soboye, Joel Dash,  Tanesha Westcarr, Erica Matthews, Viennty Styling, Natasha Clarke, Crystal Deroche, Yemisi Adedipe, Sandra Aji, Samantha Watson , Jason Boateng, Abigail Ayoola

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Sophia Taylor, Sheeba Raye, Imelda Ladebo, Sophia Taylor, Kristy Prince, Saamia Khan, Joy Adenuga, Barbara Mensah, Dimple Patel, Ganga Bahambra, Edee Beau, CSG Make-up and beauty

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: Reuben Joseph, Anouska Lewis, Yvonne Simon, Kwame Knight

Models

  1. Best male model: Martins Igbinedion, Dudley O’Shaughnessy, Hassan Resse, Guetan, Jeremy Boateng, Salisu Abdullai, Charles Rare, Duke Dadzie, Zebulun Delisser, Prince Nkay, Dwain Stephens, Hassan Reese
  2. Best female model: Symara Templeman, Juanita Francis, Sherene McNicholl, April Alexander, Nana Afua Antwi, Edith Uba, Lydia Harris, Samira Hashi, Rukundo Tusubira, Rosemary Chileshe, Lisette Mibo, Cynthia Chisom
  3. Best Modelling Agency: LV Casting Agency, Minc Model Management, Mahogany Model Management, Stomp Model Management, D1 Model Management, Oxygen Model Management, Demus Castings

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Miss West Africa UK, Miss Ghana UK, Miss Zim Diamond,, Miss Uganda UK, Miss Jamaica UK, Miss Flavour UK, Miss Black Africa, Miss Congo UK, Queen of Zambia UK, Miss Nubian Pageant
  2. Best Beauty Queen: Miss Congo UK 2012, Ruvimbo Chinzou, Fatoumata Touray, Ann Marie M’Sichili, Victoria Okafor
  3. Best Former Beauty Queen: Shirley Dee, Vicky Ngari, Nicola Sackey, Maria Namiro, Ruvimbo Chinzou, Denise Hanson, Misha Terrett, Victoria Mtonga,
  4. Best Beauty Pageant Director: June Daley, Mavis Osei, Dennis Tawiah, Jacqueline Wabara, Bridgette Chalu, Glorianne Francis, Dele Onabowu , Justina Mutale, Jacqueline Matovu

Film Category

  1. Best director: Richard Ayoade, Noel Clarke, Patrick Campbell, Obi Emelonye, Christian Asaiku, Tawanda Chimuzinga, Samuell Benta, Lanre Balogun
  2. Best Actor: Wil Johnson, Anthony Manjaro, James Bryhan, Wale Ojo, David Ajala, Ken Smart
  3. Best Actresses: Fatima Jabe, Omotola Jalade, Queen Allen, Sherrie Silver , Lorraine Fox, Anita Bellamy, Uru Eke
  4. Best Film: Last Flight to Abuja, Amina, To The End Of The Road,  Moral Conflict, Amina, Shattered Hearts
  5. Best screenwriter/Scriptwriter : Obi Emelonye, Maxine Chantel, Bola Agbaje Ann Akin, Debra Odutuyo, Samuell Benta, Babi Isako, Tolulope Yesufu
  6. Best theatre production Meet The Adebanjos, Belong by Bola Agbaje, I stand corrected by Mojisola Adebayo

TV Category

  1. Best Actress: Tameka Empson, Dianne Parish, Michelle Asante, Kehinde Fadipe, Chizzy Akudolu, Freema Agyemam, Letitia Hector, Faridah Rimmer, Moji Bamfeta
  2. Best Actor: Chucky Venn, Ashley Walters, Jimmy Akingbola, Nonso Anozie, Aml Ameen, Wale Ojo, Hugh Quarshie, David Ajala, Samuell Benta
  3. Best TV Station: BEN TV, VOX Africa, Africa Channel, Hi TV, OH TV
  4. Best TV Show: Shoot The Messenger, The Hi Life, AfroBuzz,The Sporah Show, The Magazine Show, Meet The Adebanjos, New Generation Show, BBS(BEN TV)
  5. Best TV personality: Nana AFua Antwi, Alesha Dixon, Lukwesa Burak, Femi Amusan, James Sherwood, Sporah Njau, Leah Charles
  6. Best presenter: Fernand Frimpong Jnr, Nana Afua Antwi, Sporah Jau, Leah Charles, Reggie Yates, Adesope Olajide, Sugapuff, Remel London, Natalie Brown
  7. Best Webseries: Breach, Venus Vs Mars, All About The McKenzies, Before The Big Time,
  8. Best online TV: Factory 78, UPshot TV, SBTV, Time With Natalie, Gidiculture TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets – Oneness Sankara, Alim Kamara, Dan Bosi, Chaleboy The Poet, Dean Atta
  2. Best Art Director – Trendy Couture, Kwame Knight, Akpe Ododoru, Ola Shobowale

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

BEFFTA UK 2012 public nominations are officially closed. Thank you for nominating.

BEFFTA UK official press and nomination launch is on 26th September in Mayfair, London

How to nominate:

*Choose your nomination category or categories below

*You can make multiple nominations from the categories below

*You can nominate yourself

*Send your nominations including details of the nominee, website links to nominations@beffta.com

*Nominations will close officially on 14th September

(PLEASE NOTE FINAL NOMINATION LIST WILL BE DECIDED BY THE BEFFTA MEMBERS)

BEFFTA UK 2012 PUBLIC NOMINATIONS ARE OFFICIALLY OPEN

BEFFTA UK 2012 PUBLIC NOMINATIONS ARE OFFICIALLY OPEN

BEFFTA UK 2012 Nomination Categories

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act
  2. Best Male Act
  3. Best Gospel Act
  4. Best International Act
  5. Best UK Afrobeats Act
  6. Best UK Caribbean Act
  7. Best International Afrobeats Act
  8. Best International Caribbean Act
  9. Best Producer
  10. Best Video Director

Dance

  1. Best Dance Act
  2. Best Dance Choreographer

Comedy

  1. Best Comedian

Radio

  1. Station of the year
  2. Radio personality of the year

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper
  2. Magazine of the year
  3. Journalist of the year
  4. Blog of the year

Events

  1. Best Events Promoter

DJ

  1. DJ of the year

Photographers

  1. Best Photographer

Fashion Category:

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer
  2. Best Female Fashion Designer

Stylists

  1. Best Hair Stylist
  2. Best Wardrobe Stylist

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer

Models

  1. Best male model
  2. Best female model
  3. Best Modelling Agency

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant
  2. Best Beauty Queen
  3. Best Former Beauty Queen
  4. Best Beauty Pageant Director

Film Category

  1. Best Film director
  2. Best Actor
  3. Best Actresses
  4. Best Film
  5. Best screenwriter
  6. Best theatre production

TV Category

  1. Best Actress
  2. Best Actor
  3. Best TV Station
  4. Best TV Show
  5. Best TV personality
  6. Best presenter
  7. Best Webseries
  8. Best online TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets
  2. Best Art Director

BEFFTA Special Awards (Nominations for this category are still on going. Send your nomination with full details of nominee..ie email, website or links with profiles to nominations@beffta.com This special category is not for public voting)

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA BEAUTY ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA CHARITY PERSONALITY
  9. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  10. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

*BEFFTA awards 2011 winners announced*

Thank you for nominating and voting in the BEFFTA awards UK 2011.

Black and ethnic personalities in entertainment, film fashion, television and arts were celebrated at the Light House on 22nd October where the winners were announced. Congratulations to all nominees and winners.

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Dionne Reid
  2. Best Male Act: Wretch 32
  3. Best Gospel Act: Faith Child
  4. Best International Act: Simply Chrysolite
  5. Best Female UK based Afro/Caribbean Act: Cythia Mare
  6. Best Male UK based Afro/Caribbean Act: Myco Chris
  7. Best Producer: SHABACH

Dance

  1. Best Dance Act: Dan-Kira
  2. Best Dance Choreographer: Tony Adigun

Comedy

  1. Best Comedian : Don’t Jealous Me

Radio

  1. Station of the year: East African Voice
  2. Radio personality of the year: Patricia Benjamin

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: The Voice
  2. Magazine of the year: In-spired lifestyle magazine
  3. Journalist of the year: Ayo Johnson
  4. Blog of the year:Miss Jestina George

Events

  1. Best Events Promoter:Fashion finest

DJ

  1. DJ of the year : Dj Dego Ranking

Photographers

  1. Best Photographer: Idelic media and creative photography

Fashion Category:

Fashion Designers

  1. Best Female Fashion Designer: Bestow Elan
  2. Best male Fashion Designer : Kitoko

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Eugene Davis
  2. Best Wardrobe Stylist: Tanesha Westcarr

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist:  Mink London

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer:  Catwalk Professor

Models

  1. Best male model: Dwain Stephens
  2. Best female model:Nana Afua Antwi
  3. Best Modelling Agency: Mahogany Models

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant :Miss Ghana UK
  2. Best Beauty Queen; Victoria Mtonga
  3. Best Former Beauty Queen:Sasha Shantel
  4. Best Beauty Pageant Director: Jacqueline Matovu

Film Category

  1. Best Film director Obi Emelonye
  2. Best Actor : Edward Kagutuzi
  3. Best Actresses: Fatima Jabbe
  4. Best Film: The Mirror Boy
  5. Best screenwriter: Anne Akin
  6. Best theatre production: Conversations With Love

TV Category

  1. Best Actress: Segilola Scott
  2. Best Actor : Jimmy Akingbola
  3. Best TV Station: OH TV
  4. Best TV Show :The Magazine Show(BEN TV)
  5. Best TV personality : Effua Daniels
  6. Best presenter: Adesope Olajide
  7. Best Webseries: Meet The Adebanjos
  8. Best online TV: Factory 78 TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poet: Dean Atta
  2. Best Art Director : Sam Davis

BEFFTA UK Special Awards 2011

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD: AKAI
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD: MARK DEAN
  3. BEFFTA FASHION ICON: SOLA OYEBADE
  4. BEFFTA BEAUTY ICON: KAREN SALANDY
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON: DJ ABASS
  6. BEFFTA MEDIA ICON: JANELLE OSWALD
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY: ANGELA PLUMMER
  8. BEFFTA CHARITY PERSONALITY: KEITH HEART FOUNDATION
  9. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: BARBARA BLAKE
  10. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: ADEBAYO JONES

BEFFTA UK 2011 NOMINEES

Thank you for nominating and voting in the BEFFTA awards UK 2011.

Join us on 22nd October as we celebrate black and ethnic personalities in entertainment, film fashion, television and arts.

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Dionne Reid, Kadija Kamara, Cherr1 v, Makeida, Shiikane, 4flava, Ayanna, Lioness, Alexandra Burke, RD, Lil simz, Wyen Solo, Bumi Thomas, Destinee Superstar, Yolanda Brown, Mz Bratt
  2. Best Male Act: Jermaine Riley, Wretch 32, DEM TWO, Dretonio, YJ, Tinchy Strider, Sway, R.I.O, PW, Pepstar, Lock Essien, Marvylous
  3. Best Gospel Act: Chuka Royalty, Aaron T Aaron, Rebecca, Diana Hamilton, Sonnie Badu, Uche Ugwu, Four Kornerz, Ejiro, Rudo Zamchiya, , Faith Child, Remi Odumesi, Myco Cris, Coco Dupree, Meleke
  4. Best International Act: Zone Fam, D’ banj, Fally Ipupa, Tu Face Idibia, Menoosha, Simply Chrysolite, Tim Godfrey, Kelly Rowland, Lupe Fiasco, Menoosha, Wiz Kid, Teargas, Tiwa Savage, LeToya Luckett
  5. Best Female UK based Afro/Caribbean Act: Cythia Mare, Tracy Chanda, Simply Chrystolite, Zita K, Bumi Thomas, Tipsy,
  6. Best Male UK based Afro/Caribbean Act: Lil P, Mo Eazy, King David, Myco Chris, Lekan Shobiyi, Tu Short, Hyper Hype, 2Kriss, Lanre Japlin, prince Ade
  7. Best Producer, Best Touch, Lekan Shobiyi, SHABACH(Beautiful Soundz), master Kraft, Labrinth, The Real Mr Smith, J Weathers, Pepstar

Dance

  1. Best Dance Act Dan-Kira, Akai, Flawless, Diversity, Definitives, Rhimes Lecointe, Boy Blue Entertainment
  2. Best Dance Choreographer , Kwame Knight, Douggie Dan-Kira, Glenn Hudson, Kenrick ‘H20′ Sandy, Tony Adigun, Johnson(Kid Royal), Anthony Kaye

Comedy

  1. Best Comedian Obonjo comedian, Don’t Jealous Me, Adot, Eddie Kadi, Funmbi, Kat Francois, Miss London, Slim Comedian, Prince Abdi, Joycely Jee Esien, Lateef Lovejoy

Radio

  1. Station of the year: Voice of Africa, East African Voice, Inspiration FM, Unique FM, Playvybz, Bang Radio, Zimonline Radio, Colourful Radio, Flames radio, Premier Gospel Radio, Rinse FM, UCB Radio
  2. Radio personality of the year: Patricia Benjamin , Deoba Authentic, EzraTshisha Sibanda, Yinka Awojobi, Karla Williams, Betty Makoni, Kojo, DJ Abrantee, Eddie Kadi, Kat Boyce,

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper: Afro News, The Voice, Trumphet, Testify
  2. Magazine of the year: New African Woman, FAB Magazine, Nollywooduncut, Flavour, In-spired lifestyle magazine, Hotminute Magazine, Black Hair Magazine, Tropics Magazine, check out Magazine , Crux, Keep The Faith, Women Confidential, fashion finest, Afro Pulp, Lime Magazine, Oh yes, Urban World
  3. Journalist of the year: Topi Lyambila, Henry Bonsu, Ayo Johnson, Stephen Ogongo, Janelle Oswald, Charlene White, Annika Allen, Lukwesa Burak, Jumoke Fashola, Precious Williams, Rageh Omar
  4. Blog of the year: Shadders.net, belindaotas.com, Africa Fashion Guide, Soul Culture, msafropolitan, Deeper than twitter, Bella Naija, Art Hustle, Bee Suarez, Miss Jestina George, Mo-am network, Not Just ok, pappzd, The Norte Blog, Africa Batik

Events

  1. Best Events Promoter Effycom Productions, Mahogany International, Vintage Star, Triforce promotions, Vorte Avant Garde, Talented and Young, IUC Entertainment, Fashion finest, DJA Media, Bigga Fish, K Benson Entertainment, Smade, Akwaaba Promotions, Tukdel entertainment, Ultimate praise, Akwaaba Promotions

DJ

  1. DJ of the year Dj Longers, Dj Unbeetable, Dj Dubwise, Dj Ace and Vis, Dj Dubwise, Dj xclusive, Dj Dego Ranking, Dj 279, Dj Abass, Dj Shimpundu, Dj Shuges, Dj Steve Sutherland, Dj twin b, Dj Candice McKenzie

Photographers

  1. Best Photographer Ernest Simons, David Mbiyu, Kenneth Asia, Idelic media and creative photography, Adeyinka Adepitan, Akpe Ododoru, Creative Piece, Femi BestTouch

Fashion Category:

Fashion Designers

  1. Best Female Fashion Designer: Kamondi Couture, Sandstorm Boutique, Yaa Ataa Couture Bags , Adopted Culture Couture, Tina Lobondi, KiRette Couture, Laurette Lope(Glamelle Boutik), Aj Clothing, Bestow Elan, Chichia London, Leah African design, Jose Hendo, Anita Quansah, Ayikai couture, Ester Ndongala,
  2. Best male Fashion Designer : Kitoko, Maze Couture, Alexander Amosu, Fabio designs, Zekaryas Solomon, Usher Shegs

Stylists

  1. Best Hair Stylist Dionne Smith, Edee Beau, Angela Plummer, Didisa, Junior Green, Eugene Davis, Sandra Webb
  2. Best Wardrobe Stylist: Crystal Deroche, Christelle Kedi, Sharnah-Marie Francis, Tanesha Westcarr, Eboni Burrowes, Samantha Watson

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist , Sheeba Raye, Edee Beau, Barbara Mensah, Alicia Samuels, Mink London, Sophia Taylor, Dimple Patel Make Up, Lola Maja, Karen Salandy, Cre8tive Makeup, Facequizite, Didisa

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer Kwame Knight, Catwalk Professor, Maxine Griffiths, Reuben Joseph, Yvonne Simon

Models

  1. Best male model Ibukun Jegede, Prince Nkay, Anthony Kaye, Dwain Stephens, Jason Daniel Best, Zebulun, Delisser, Julius Reuben, Ebrima Sey,
  2. Best female model Samira Hashi, Nana Afua Antwi, Robyn Henry, Rissikat Bade, Halima Ali, Samantha Watson, Gisela Wanjiru Greiner, Tamar Oluwaseun, Abie Koroma, Shanelle Banton, April Alexander, Rachel Tukdel, Lisette Mibo, Sasha Shantel, Sophie Latoya
  3. Best Modelling Agency Demus castings, Mahogany Models, Mora Moda

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant Miss Nubian UK, Miss West Africa UK, Miss Congo UK, Queen of Zambia UK, Miss Uganda UK, Miss Ghana UK, Miss Jamaica UK, Miss African Spirit, Miss Elegant International, Miss Central Africa UK, Miss Cameroon UK
  2. Best Beauty Queen; Casandra Dohmatob, Victoria Okafor, Rissikat Bade, Victoria Mtonga, Nzala Chimuka
  3. Best Former Beauty Queen Nicola Sackey, Flavia Mbazima, Amelia Lola, Sasha Shantel, Laurette Lopo, Maria Namiiro
  4. Best Beauty Pageant Director Jacqueline Wabara, Nana Tamakloe, Ethel Elaka, Jacqueline Matovu, June Daley, Marvis Osei, Michelle Adams, Justina Mutale,

Film Category

  1. Best Film director Obi Emelonye, Lonzo Nzekwe, Otunba Abiola Asalulola, Verona Spence and Dalian Adofo, Adam Deacon, Noel Clarke, Tyler Perry
  2. Best Actor Phoenix James, TY Bankinson, Jordan Pitt, Ashly Chin, Adam Deacon, Ashley Walters, Femi Oyeniran, Jumayn Hunter, Sam Sarpong, Idris Elba, Osita Iheme, Will Smith, Edward Kagutuzi
  3. Best Actresses Ann Akin, Fatima Jabbe, Genevive Nnaji, Omotola, Wunmi Mosaku, Vanessa Adekole, Kyla Frye, Thandie Newton
  4. Best Film: The Mirror Boy, Anchor Baby, Natashe De Prodigal, Ancestral Voices Esoteric African Knowledge, Anuvahood, For Colored Girls
  5. Best screenwriter: Tyler Perry, Anne Akin, Adam Deacon, Lonzo Nzekwe, Noel Clarke, Obi Emelonye
  6. Best theatre production: Life After Death, Conversations With Love, Love is a loosing game, Lion king, Fela, Estate Walls

TV Category

  1. Best Actress Ellen Thomas, Segilola Scott, Bunmi Mojekwu, Wunmi Mosaku, Yetunde Oduwole, Andrea Ama Abaogye, Moji Bamtefa
  2. Best Actor David Ajala, Wale Ojo, Arinze Kene, Tolu Charles Ogunmefun, Daniel Kaluuya, Jimmy Akingbola, Daniel Anthony
  3. Best TV Station: OH TV, HI TV, BEN TV, BET, OBE, VOX AFRICA
  4. Best TV Show , Meet The Adebanjos(OH TV), The Sporah Show(BEN TV), Telling Tales(OH TV), The Magazine Show(BEN TV), Afrika Rising(Oh TV), The Afro Buzz(VOX Africa), Shoot The Messenger(VOX Africa), The Wendy Williams Show(BET), The Monique Show(BET), Wahala show(VOX AFRICA)
  5. Best TV personality , Shoggy Tosh, Lola Ogunbadejo, Mansour Bellow, Charlene White, Henry Bonsu, Adesope Olajide, Effua Daniels, Angelica Bell, Princess Deun Adedoyin,
  6. Best presenter: Lola Ogunbadejo, Shoggy Tosh, Adesope Olajide, Effua Daniels, Reggie Yates, Femi Amusan, Liz Yemoja, Melvin O’doom, Rickie Haywood, James Sherwood, Miquita Oliver, Sama Ndango, Mansour Bellow
  7. Best Webseries: Meet The Adebanjos, Breach drama, Don’t Jealous Me(DJM), The Sama Ndango Show
  8. Best online TV: Factory 78 TV, SB TV, UPSHOT TV, xposure TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poet: Lyrical Healer, Dean Atta, Dumi Senda, Deanner Rodger
  2. Best Art Director Kwame Knight, Ann Akin, Sam Davis, Ola Shobowale, Christelle Kedi

BEFFTA Special Awards (Nominations for this category are still on going. Send your nomination with full details of nominee..ie email, website or links with profiles to nominations@beffta.com This special category is not for public voting. Winners will be announced on 22nd October 2011 at the BEFFTA awards night)

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA BEAUTY ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA CHARITY PERSONALITY
  9. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  10. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

BEFFTA 2011 NOMINATIONS

Public nominations for BEFFTA 2011 is officially closed.

Send your nominations to nominations@beffta.com

You can nominate yourself.

Final nomination list will be decided by a panel of BEFFTA Members.

Full list of BEFFTA 2011 nomination categories are below:

Nomination Categories

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act
  2. Best Male Act
  3. Best Gospel Act
  4. Best International Act
  5. Best Female UK based Afro/Caribbean Act
  6. Best Male UK based Afro/Caribbean Act
  7. Best Producer

Dance

  1. Best Dance Act
  2. Best Dance Choreographer

Comedy

  1. Best Comedian

Radio

  1. Station of the year
  2. Radio personality of the year

Newspapers/Magazines/Blogs

  1. Best Community Newspaper
  2. Magazine of the year
  3. Journalist of the year
  4. Blog of the year

Events

  1. Best Events Promoter

DJ

  1. DJ of the year

Photographers

  1. Best Photographer

Fashion Category:

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer
  2. Best Female Fashion Designer

Stylists

  1. Best Hair Stylist
  2. Best Wardrobe Stylist

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer

Models

  1. Best male model
  2. Best female model
  3. Best Modelling Agency

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant
  2. Best Beauty Queen
  3. Best Former Beauty Queen
  4. Best Beauty Pageant Director

Film Category

  1. Best Film director
  2. Best Actor
  3. Best Actresses
  4. Best Film
  5. Best screenwriter
  6. Best theatre production

TV Category

  1. Best Actress
  2. Best Actor
  3. Best TV Station
  4. Best TV Show
  5. Best TV personality
  6. Best presenter
  7. Best Webseries
  8. Best online TV

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets
  2. Best Art Director

BEFFTA Special Awards (Nominations for this category are still on going. Send your nomination with full details of nominee..ie email, website or links with profiles to nominations@beffta.com This special category is not for public voting. Winners will be announced on 22nd October 2011 at the BEFFTA awards night)

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA BEAUTY ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA CHARITY PERSONALITY
  9. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  10. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

BEFFTA 2010 NOMINEES

The entire BEFFTA team would like to thank the public for nominating overwhelmingly for the second annual BEFFTA awards due to take place at Central Hall Westminster on 30th October. The final nomination list was then decided by a panel of BEFFTA Members.  The official BEFFTA awards 2010 nominees were announced at an exclusive and glamorous launch party at London’s Mayfair premier venue Babble on 15th September.

*BEFFTA awards 2010 voting is officially closed*

Nomination Categories

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: 001Estelle, 002Leona Lewis, 003Alexandra Burke, 004Hayley Cassidy, 381Sofia Hayat, 005Cynthia Erivo, 006Ayak, 007Cherri V
  2. Best Male Act: 008Dizzie Rascal, 009Tinchy Stryder, 010Tinie Tempah, 011JJC, 012Sway, 013Bashy, 014Lil P, 015J Auburn, 016Mo Eazy, 017Anthony Everest
  3. Best Gospel Act: 018DTWG, 019Faith Child, 020Guvna B, 021Victizzle, 022Sonnie Badu, 023Jahaziel, 024Higher Ground Acappella, 025Priscilla Jones, 026Four Kornerz, 041Adelaide McKenzie
  4. Best International Act: 027Alicia Keys, 028Jay Z, 029Beyonce, 030Ne-yo, 031Trey Songs, 032Akon, 033Sade, 034K’naan, 035STY.LIST, 036Emmanuel Jal, 037Admiral c4c, 038Jazmine Sullivan, 039Kofi Olomide, 040TuFace Idibia
  5. Best Female UK based Afro/Caribbean Act: 042Sanyu, 043Shady Blue, 044Mimitah, 045Ruth Brown
  6. Best Male UK based Afro/Caribbean Act: 046Lil P, 047Sway,048 Tres B, 048Smokey 9278, 049Emmanuel Jal, 050King David, 051Mo Eazy, 052Myco Chris, 053Jusa Dementor, 054Komo blastic, 055Don Campbell, 056Calypso Crusoe, 057Jibola, 058Caspian Ajani

Dance

  1. Best Dance Act: 059Flawless, 060Diversity, 061Boy Blue Entertainment, 062A3 dance group, 063Jerome of Street Breakers, 388Peridot
  2. Best Dance Choreographer: 064Ashley Banjo, 065Kenrick Sandy, 066Greta Mendez, 073Jerome of Street Breakers

Comedy

  1. Best Comedian: 067Eddie Kadi, 068Joycelyne Jee Esien, 069Babatunde, 070Miss London, 071Kojo, 072Stephen K Amos, 074Slim, 075Shadrack and the mandem, 076Don’t Jealous me
  2. Best Comedy Entertainment personality: 077Angie Lemar, 078Lenny Henry, 079Felix Dexter, 080Richard Blackwood, 081Eddie Kadi, 082Melvin and Ricky, 083Glenda Jaxson

Radio

  1. Station of the year: 084Choice FM, 085Bang Radio, 086Unique FM, 087Playvybz, 088Voice of Africa, 089Colourful Radio, 090Magic
  2. Best Radio Personality: 100Dotun Adebayo, 111Henry Bonsu, 112Margarita Tylor, 113Dr Psycho , 114Andrea P Vybz , 115Sherry Dixon, 116Angie Greaves, 117Kayode Akintemi, 118Ezra(Voice of Africa)

Newspapers and Magazines

  1. Best Community Newspaper: 119The Voice Newspaper, 120The Afro News, 121Trumpet, 122African Voice, 123Flyer Newspaper
  2. Magazine of the year: 94The Promota, 95Oh Yes, 97Akwaaba 98Checkout, 124Pride, 125Arise, 126Flair, 127Asiana, 128Asian Woman, 129Ninety-Nine, 130cocoa Basket, 131New African Woman, 132Tosh Mag, 133Black Beauty and Hair, 134UKZambians, 135FAB
  3. Journalist of the year: 137Lizo Mzimba, 138Stephen Ogongo, 139Janelle Oswald, 140Zainab Badawi, 141Julius Mbaluto, 142Ayo Johnson

Events

  1. Best Events Promoter: 143Black Grape, 144Funny Bizz, 145Harmony Production, 146Urban world, 147Play Entertainment, 148Easy Media Group, 149Ultimate Praise Inc, 150Streamline Empire, 151Glo Consultancy(Glorianne Francis), 152Perryfield Promotions, 153 Jungle Dream, 154Triforce Promotions, 155CM Events, 156Effycom Productions(Ethel Gondwe), 157Mahogany Production, 158Wendell Clements, 159Tony Fairweather
  2. Best Events Presenters: 160Eddie Kadi, 161Justin Chinyere, 162Kojo, 163Miss London, 164Richard Blackwood, 165Jasmine Dotiwala, 166Dayo Olomu, 167Charles Emeka, 168Alafair Celestine

DJs

  1. DJ of the year: 169Trevor Nelson, 170Dj Abass, 171Big Ride, 172Twin B, 173Candice McKenzie, 174Abrantee, 175Geoff Schumann, 176Shimpudu, 177Cherry Dropz, 178Professor Scratch, 179Manny Norte, 180Longers, 181Welly Tee, 182Rhodium

Photographers

  1. Best Photographer: 183Richard Barr, 184Karl Lake, 185David A Gorgeous, 186Ben Black, 187Studio 77, 188Martin Kuria, 189Kenneth Asia, 190Suby and Sinem Photography, 191David Mbiyu, 192Emerzy Corbin, 193Ernest Simons,

Fashion Category:

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer : 194Ozwald Boateng, 195Omar Mansoor, 197Romero Bryan, 198Adebayo Jones, 199Gavin Douglas, 200Gavin Pierre Medford, 201Caz Longe
  2. Best Female Fashion Designer: 202Baruch by Angela Knowles, 203Lanyero, 204Maame Baryeh, 205Gisella Couture, 206Zed Eye, 207Bunmi Koko, 208Samantha Cole, 209Georgie W Couture, 210Skye Chirape, 211Asakeoge Couture, 212GPUK Jewellery, 099SD YOHANS 213Elisha Francis Jewellery, 214Mo Bacchus, 379Ohema Ohene

Stylists

  1. Best Hair Stylist: 215Edee Beau, 216Marcia Johnson, 217Desmond Murray, 218Wayne Shorter-Campbell
  2. Best Wardrobe Stylist: 220Christelle Kedi, 221Ola Shobowale, 222Lauraine Bailey, 223Marion Kihogo, 224Rachel Ofili, 225Fresh Strawberry, 226LA Bella, 227Robert Morrison, 228Gok Wan, 229Skye Chirape

Best Make-up Artist

  1. Best Make-up Artist: 230Sheeba Raye, 231Princess Amayo(Pretty Flawless), 232makeupmesexy.com, 233Edee Beau, 234Mandy Jhamat, 235Pat McGrath, 236Kevin Fortune, 237David Ayo-Gorgeous, 238Make Up Me, 240Jessie Barker, 241Karen Salandy, 242Yolanda Banda, 243Christelle Kedi

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: 244Catwalk Proffesor, 245Reuben Joseph, 246Maxine Griffiths, 247Mackayla Forde

Models

  1. Best male model: 248Prince Nkay, 249Ibukun Jegede, 250Julius Reuben, 251Linton Clarke, 252Adam Chung, 253Martins Igbinedion
  2. Best female model: 254Naomi Campbell, 255Alek Wek, 256Rikaya Tagoe, 257Rachael Williams, 258Jasmia Robinson, 259Kyla Frye, 260Kadiatu Kamara
  3. Best Modelling Agency: 261Mahogany models, 262IntStyles Models and artist management

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: 263Miss Jamaica UK, 265Miss West Africa International, 266Miss Southern Africa UK, 267Miss Flavour, 268Miss Zambia UK, 377Miss Nubian Pageants 269ACS Kings and Queens, 270Miss Ghana UK, 271Mr and Miss East Africa UK
  2. Best Beauty Queen: 272Miss West Africa(Shireen Benjamin), 273Miss Black Britain(Rikaya Tagoe), 274Miss East Africa UK(Randa Shebly), 275Fernanda Kanyando(Miss Southern Africa UK), 276Maria Namiiro(Miss Uganda UK), 277Andella Chileshe Matthews(Miss Zambia UK), 278Victoria Mtonga(Queen of Zamba UK)
  3. Best Former Beauty Queen: 279Miss East Africa UK(Vicky Ngari), 280Flavia Mbazimba(Miss Zambia UK), 281Alafair Celestine(Miss Commonwealth International)
  4. Best Beauty Pageant Director: 283June Daley, 284Justina Mutale, 285Nana Tamakloe, 286Ken Chung, 287Ethel Gondwe

Film Category

  1. Best Film director: 288Noel Clarke, 289Gabriel Castillo, 290Julius Amedume, 291Steve McQueen, 292Gurinder Chadha, 293Sarjit Bains, 294Fabien Soazandry
  2. Best Actor: 295Ray Fearon, 296Nonso Anozie, 297Chiwetel Ojiefor, 298Noel Clarke, 299Ameet Chana, 300Manish Patel, 301Jimmy Akingbola, 302Gabriel Castillo,
  3. Best Actresses: 303Wunmi Mosaku, 304Sophie Okonedo, 305Naomi Harris, 378Sofia Hayat
  4. Best Film: 306Cash and Carry, 307It’s a wonderful afterlife, 3084.3.2.1, 309Adulthood, 310The Monologue

TV Category

  1. Best Actress: 311Diane Parish, 312Freema Agyemam, 313Wunmi Mosaku, 314Nina Wadia, 315Alisha Bailey
  2. Best Actor: 316Aml Ameen, 317Chuckie Venice, 318Idris Elba, 319Ashley Walters, 320Nonso Anozie, 321Don Gilet, 322Lennie James, 323Ray Fearon, 324Javone Prince, 325chiwetel Ejiofor, 326Adewale Akinnuoye-Agbaje, 327Richard Ayoade, 328Nitin Ganatra, 329Ricky Whittle, 330Arinze Kene, 331Jimmy Akingbola, 332David Ajala, 387Rudolf Walker
  3. Best TV Station: 333BEN TV, 334OH TV, 335Hi TV, 336OBE, 337The African Channel, 338601 TV
  4. Best TV Show: 339Afro Buzz, 340Shoot The Messenger, 341The Sporah Show, 342BBS (BEN TV), 343The Magazine Show(BEN TV), 344Nightlife(by Mr and Miss Black and Beautiful), 345Sama Ndango show, 346Sisterhood TV, 347Tosh Mag TV
  5. Best TV personality: 348Alesha Dixon, 349Konnie Huq, 350Makosi Musambasi, 351Lukwesa Burak, 386Ian Wright, 352Angelica Bell, 353Spora Njau, 354Shoggy Tosh
  6. Best  TV presenter: 92Alison Hammond, 355Reggie Yates, 356Konnie Huq, 357Gillian Joseph, 358Clive myrie, 359Sporah Njau, 360James Sherwood, 361Miquita Oliver, 362Lukwesa Burak, 363Zainab Badawi, 364Rhoda Wilson, 365Charlene White, 376Trisha Goddard

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets: 366Michaela The Poet, 367Phenzwaan, 368Suli Breaks, 369James Massiah, 370Kat Francois, 371Tshaka Campbell, 372Comfort(Art Without Apology), 373Taiwo Tony Rotimi
  2. Best Art Director: 374Greta Mendez, 375Alex Quest,

BEFFTA Special Awards (Nominations for this category are still on going. Send your nomination with full details of nominee..ie email, website or links with profiles to nominations@beffta.com This special category is not for public voting the winners will be decided by the panel of BEFFTA members. Winners will be announced on 30th October at Central Hall Westminster)

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  5. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  6. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
BEFFTA GLOBAL

BEFFTA GLOBAL